Čeká na ně pět sprinterských disciplín znak, prsa, volný způsob, motýlek a polohový závod na trati 100 m.

Na startu se objeví borci jak z místních, moravskoslezských plaveckých oddílů, tak výborní plavci z Brna, Plzně či Pardubic. V rámci Ceny Krnovska se již po osmnácté poplave také závod na 5 km, unikátní závod tohoto druhu v České republice.

Celkem 200 délek krnovského bazénu letos absolvují vedle české dálkoplavecké elity skvělí zahraniční plavci, kteří patří do úzké světové špičky. Pořadatelé obdrželi zatím 40 přihlášek, což se již blíží k maximálnímu počtu plavců, kteří mohou v stařičkém krnovském bazénu startovat.

Největšími hvězdami závodů v nabitém startovním poli budou zcela jistě účastníci letošního Mistrovství světa v plavání v Budapešti Jevgenij Dratcev z ruské Jaroslavle, který v závodě na 25 km vybojoval skvělou bronzovou medaili se ztrátou pouhé 3 sekundy na mistrovský titul, a jeho klubový kolega Kirill Abrosimov, který v dálkařském sprintu na 5 km dohmátl na 4. místě.

Ve všech kategoriích na 5 km můžeme čekat velmi rychlý závod. Velmi dobrý výsledek se v závodě žen očekává od velké naděje české dálkového plavání Aleny Benešové z brněnské Komety, která by měla letošnímu startovnímu poli žen vévodit. Její potenciální soupeřka Lenka Štěrbová podle předběžných zpráv podzimní část sezony kvůli studijní zaneprázdněnosti vypouští.

A naše skvělá reprezentační dvojice posledních mnoha let a tradiční účastnice Krnovské 5 Jana Pechanová a Silvie Rybářová mají pro letošek nádhernou omluvenku obě se před několika dny staly šťastnými maminkami.

Mužská startovka je, jak již bylo naznačeno, bez nadsázky narvaná skvělými jmény. Závodu se kromě už zmíněných Dratceva a Abrosimova již tradičně zúčastní nestárnoucí německý štrekař Alexander Studzinski, vítěz letošního závodu Světového poháru na 30 km v makedonském Ohridu a také skvělý Anton Jevsikov z Volgogradu, kterému v nabité ruské sborné jen těsně unikla kvalifikace na MS.

Kromě velmi rychlých Rusů je možno očekávat skvělý výkon od Matěje Kozubka z Bohemians, který se nijak netají odhodláním vrátit Dratcevovi loňskou porážku a který v Krnově obvykle plave svá osobní maxima. Zároveň jsou pořadatelé zvědaví na výkon brněnského Víta Ingedulda, který by také mohl bojovat o mety nejvyšší.

Seznam přihlášených dává tušit, že český rekord na 5 km a taktéž rekord stařičkého krnovského bazénu, který vlastní od roku 2010 Květoslav Svoboda a má hodnotu 52:52 min, by mohl být v ohrožení! Na startu se již tradičně objeví také bývalí vítězové Krnovské 5 brněnský Rostislav Vítek a domácí Libor Smolka, ale tito borci, bývalé skvělé reprezentační duo na trati 25 km, letos do čelních pozic určitě nepromluví.

Závody začínají v krnovských lázních v pátek 3.11. v 16 hod první rozplavbou na 5 km, pokračují v sobotu 4.11. v 9.15 bazénovými sprinty. Start nejlepší rozplavby na 5 km je naplánován v 13 hod. V rámci programu budou též vyhlášeny celkové výsledky dálkoplavecké sezony za rok 2017 v kategoriích dospělých, dorostů a družstev.