V pátek a v sobotu 4. a 5. listopadu se v krnovském pětadvacetimetrovém bazénu uskuteční již 38. ročník Ceny Krnovska v plavání. Bazénových závodů se zúčastní více než dvě stovky plavců všech věkových kategorií.

Plavci se představí v celkem pěti sprinterských disciplínách, znak, prsa, volný způsob, motýlek a polohový závod na trati sto metrů. Na startu se objeví borci jak z místních, moravskoslezských plaveckých oddílů, tak výborní plavci z Brna a okolí.

Poprvé do Krnova zavítá také oddíl plavání Vega z opolského vojvodství a plavci ze slovenského Trenčína.

V rámci Ceny Krnovska se již posedmnácté poplave také závod na pět kilometrů, jediný tohoto druhu v České republice. Celkem dvě stě délek krnovského bazénu letos absolvují vedle české dálkoplavecké elity skvělí zahraniční plavci, kteří patří do úzké světové špičky.

Pořadatelé obdrželi maximální možný počet přihlášek, tedy osmačtyřicet. Největšími hvězdami závodů v nabitém startovním poli budou zcela jistě účastníci letošních olympijských her v brazilském Riu v plaveckém závodě na otevřené vodě na deset kilometrů.

Z žen to bude Jana Pechanová z Komety Brno, která v Riu na své již čtvrté olympiádě doplavala na devatenáctém místě a jednoznačně bude patřit k hlavním favoritkám ženského závodu. V mužském závodě uvidí fanoušci skvělého Jevgenije Dratceva z ruské Jaroslavle, který na olympiádě předvedl vynikající závod, kde dohmátl na pátém místě a na vítěze ztratil pouhých pět vteřin.

„Ve všech kategoriích na pět kilometrů můžeme čekat velmi rychlý závod. Zárukou výborné konkurence je třeba i už jistá vítězka letošního Českého poháru v dálkovém plavání Lenka Štěrbová z Pardubic, výtečná brněnská plavkyně Silvie Rybářová, vítězka Světového poháru v dálkovém plavání z roku 2014 nebo obrovská naděje českého dálkového plavání Alena Benešová z USK.

To je tak silná sestava, že by mohl být ohrožen i více než deset let starý český rekord Jany Pechanové," říkal člen plaveckého oddílu TJ Krnov Ivan Smolka. Zmíněný rekordní čas, který má hodnotu 57 minut a dvě vtěřiny, zaplavala brněnská plavkyně v krnovském bazénu v roce 2005.

Mužská startovní listina je prošpikována známými jmény. Závodu se kromě již zmíněného Rusa Dratceva zúčastní nestárnoucí německý „štrekař" Alexander Studzinski a jeho soupeři z Ruska, Daniil Serebrennikov a Anton Jevsikov. Druhý jmenovaný je úřadujícím univerziádním mistrem světa. Je to tedy horký kandidát na prvenství.

„Vítězové z posledních let, Jakub Tobiáš a Ondřej Baumrt, dávají letos přednost klasickým bazénovým tratím. A loňský vítěz Karel Baloun překvapivě ukončil aktivní činnost," říkal Ivan Smolka. Na startu se tradičně objeví bývalí vítězové Rostislav Vítek a Libor Smolka, ale bývalé skvělé reprezentační duo už letos do předních pozic nejspíše nepromluví.

Uvolněný trůn může letos obsadit některá z českých nadějí, dlouhodobě výkonnostně vyrovnaný Víťa Igeduld či letos náš nejlepší dálkoplavec Matěj Kozubek, který v Krnově téměř vždy zlepšuje svá osobní maxima. Šance se otevírá také pro zahraniční hvězdy.

„I přes start mistrů světa a medailistů z vrcholných světových závodů v předchozích ročnících nikdy v Krnově nevyhrál cizinec," uvedl zajímavý fakt Ivan Smolka. Seznam přihlášených dává tušit, že český rekord na pět kilometrů a také rekord stařičkého krnovského bazénu, který vlastní od roku 2010 Květoslav Svoboda a má hodnotu 52:52 minut je v ohrožení.

Závody začínají v krnovských lázních v pátek 4. listopadu v 16.00 hodin první rozplavbou na pět kilometrů a pokračují v sobotu 5. listopadu od 9.15 bazénovými sprinty. Start nejlepší rozplavby na pět kilometrů je naplánován v 13.00 hodin. V rámci programu budou také vyhlášeny celkové výsledky dálkoplavecké sezony 2016 v kategoriích dospělých, dorostu a družstev.