„Dnes jsme profrčeli pouští Atacam, nejsušším místem na zemi," hlásil z dějiště jihoamerické Rallye Dakar staroměstský kamionista Martin Kolomý.

Pátá etapa rallye na trase Copiapo – Antofagasta dala reprezentantovi bruntálského okresu pořádně zabrat. Při zběsilé jízdě převrátil kamion Fat Boy, ale v nejnáročnějším závodu světa i přes ztrátu dále pokračuje. Do cíle etapy dojel devatenáctý, a v celkovém pořadí klesl na desáté místo.

Snaha Martina Kolomého o získání ztracených pozic se nevyplatila. „To není dobré…," obávali se členové týmu TATRA Buggyra Racing ve chvíli, kdy začal staroměstský jezdec nabírat další časovou ztrátu. Etapy na chilském území patří k těm extrémně prašným, a tak musel Martin jet hodně na hraně.

Bohužel rychlost si vybrala daň v podobě velkého nárazu v jednom z řečišť a převrácení Tatry na bok.

Čech nenechá Čecha ve štychu

V těžké chvíli se ukázalo, jak drží Češi v cizině při sobě. Zpátky na kola pomohl kamionu Fat Boy další kamionista Tomáš Vrátný, jehož Martin Kolomý pár kilometrů před havárií předjel. „Byla to hrozná rána!" vracel se ke kolizi Martin Kolomý po dojetí do cíle páté etapy. Jak řekl, jeho Tatra nejprve proletěla povětřím, a následně skončila nehybně na boku.

„Musím poděkovat Tomášovi Vrátnému a jeho posádce, že nám pomohli zpět na kola. Bohužel nám pak ještě chvíli trvalo dát auto do pořádku, takže jsme ztrátu naopak ještě nabrali. Nevadí, stále jsme v závodě a bojujeme dál, nic není ztraceno!" vyzdvihnul Kolomý pomoc soupeře a kolegy v nouzi.

Startuje z lepší pozice

Aby mohl staroměstský závodník v páteční šesté etapě startovat z lepší pozice, než si vyjel v páté etapě, sáhl po takzvaném žolíkovi. Startovat tak budce z dvanácté pozice. Kdyby to tak nevyšlo, musel by se opět uchýlit k předjíždění a riskantní jízdě.

„Je nám tu děsné vedro, a u nás doma ve Starém Městě a bruntálském okresu leží hromady sněhu. Snad bude fanouškům horko alespoň během našeho závodění, všem děkuji za podporu," vzkázal čtenářům Deníku jeden z dlouhodobě nejlepších sportovců regionu.