Ve dnech 16. až 18. září 2016 karatisté Klubu Karate dó Bruntál zúročili letní náročnou přípravu na vrcholném podniku letošního roku. V Rakouském Steyru se konalo Mistrovství Evropy v karate goju ryu. Soutěže se zúčastnilo více než sedm set závodníků z devatenácti zemí Evropy.

Díky úspěchům v nominačních turnajích dostali možnost reprezentovat Českou republiku David Dvořák, Lubomír Vaverka a Šimon Chmelár. Jako první se v bojích v kategorii kumite Masters do 80 kilogramů zaskvěl velezkušený bruntálský zápasník David Dvořák, který byl nejstarším českým závodníkem.

Dvořák obhajoval zlatou medaili z minulého evropského šampionátu. Jako úřadující mistr Evropy také do bojů s odpovídající razancí, bez slitování a zbytečných zaváhání, nakročil. Poté, co prošel bez ztráty eliminačními souboji, v duelu o finále hravě porazil ukrajinského Oleksandra Chertoka 2:0.

Ve finálovém boji deklasoval Němce Thomase Lamma 4:1 sérií úderů, kopů na střední pásmo a bezchybně provedených podmetů. Potvrdil své neohrožené prvenství v dané kategorii a obhájil na další dva roky titul mistra Evropy.

Lubomír Vaverka (druhý zprava) vybojoval na mistrovství Evropy třetí příčku.

Lubomír Vaverka (druhý zprava) vybojoval na mistrovství Evropy třetí příčku. foto: Vít Žatka

Druhým odchovancem trenéra Víta Žatky, jenž změřil své síly s nejúspěšnějšími evropskými karatisty, byl Lubomír Vaverka v kategorii kumite muži nad 84 kilo. V tzv. těžké váze se přesto, že se letos potýkal se sérií zranění, neztratil. Přes úvodní kola se bez komplikací probojoval do čtvrtfinále.

Zde narazil na mladého Rakušana Tobiase Muthera, ale na jeho rychlé a dlouhé paže nenašel dostatečný recept. Po marných snahách mu nakonec podlehl 1:5. Jelikož rakouský závodník díky dalšímu vyhranému zápasu doputoval až do finále, dostal Vaverka šanci bojovat alespoň o bronzovou medaili v takzvané repasáži.

V prvním kole, po úvodním oťukávání, překvapil ukázkovými kopy na hlavu běloruského Antona Sotikova a zvítězil 5:1. V souboji o třetí místo se Vaverka utkal s bulharským Tihomirem Todorovem. I přesto, že Vaverkovi bulharský bijec zlomil nos, za hlasitého skandování českých fanoušků zmobilizoval bruntálský borec zbytky sil a opět díky kopům na hlavu získal dostatečný bodový náskok, který se už bulharskému závodníkovi nepodařilo srovnat.

Do bruntálských řad tak přibyl zasloužený bronz.

Posledním bruntálským želízkem v karatistickém ohni byl Šimon Chmelár v kategorii kumite muži do 84 kilogramů, který byť byl na evropském šampionátu benjamínkem, rozhodně nepatřil mezi outsidery. Jako jeho dva kolegové, i on bez komplikací prošel eliminací.

Následně se však utkal se španělským Jonathanem Herediou Fernandezem. V tomto vypjatém zápase se Chmelárovi nepodařilo udržet bodový náskok z počátku souboje a Španělovi podlehl 3:9. Jelikož španělský reprezentant v následujícím zápase prohrál, byl Chmelár z dalších bojů vyřazen.

Všichni tři karatisté z bruntálského klubu byli také součástí českého kumite teamu mužů. Zde se však na výsledku odrazilo složení týmu, které bylo částečně složeno z nových nezkušených závodníků, kteří vystřídali zraněné matadory. V druhém z eliminačních kol Česká republika podlehla Rakousku 1:3. Vzápětí Rakousko prohrálo s Ruskem a Česku se potřetí obhájit mistrovský titul v kumite team nepodařilo.

V konečném součtu bruntálští karatisté přispěli k tomu, že reprezentace České republiky byla v zisku medailí druhá za domácím Rakouskem. Šéftrenér klubu Vít Žatka k vystoupení svých svěřenců řekl: „Výsledky našich borců mě nepřekvapují, jsem na ně po právu hrdý, neboť i oni se zasloužili o to, že bruntálské karate bylo a je Mekkou těch nejlepších sportovních karatistů již přes pětadvacet let."

-vit-