V dramatické koncovce finále mistrovství Evropy mládeže ve stylu goju ruy porazil Portugalce Joseho Fereiru. A vůbec poprvé okusil, jaké je to být nejlepším dorostencem starého kontinentu.

Senzační úspěch bruntálské výpravy podtrhla ještě třetí příčkou Štěpánka Šajnarová. Osmnáctiletá karatistka v duelu o bronz vyhrála nad německou Marlen Brosmanovou. V ruském Kaliningradu získala česká reprezentace, jejíž členy byli i bruntálští David Dvořák a Michal Hrubý, bezmála dvě desítky medailí.

V pořadí národů obsadili skvělé druhé místo za domácími Rusy.

Úspěšná výprava

„V medaile jsme doufali. Celá letní příprava tomu byla podřízená,” řekl trenér bruntálských závodníků Vít Žatka, který se evropského šampionátu v Kaliningradu účastnil coby rozhodčí „Jsem spokojen, samozřejmě. Škoda, že nebyly dvě zlaté,” litoval na oko.

Největší radost mu pochopitelně udělal Jiří Panáček. Teprve sedmnáctiletý karatista vybojoval v kategorii kumite dorostenců do 75 kilogramů svůj premiérový titul na podobné zahraniční akci. A to splnil mládežnický limit jen o vlásek, brzy totiž překročí hranici plnoletosti.

„Opouští řady mládeže a vstupuje mezi seniory, kde je konkurence o mnoho tvrdší a nikdo nebude mít před ním respekt,” pokračoval Žatka. „Předpoklady prosadit se má. I když to asi nebude letošní či příští rok. Všechno ale záleží především na něm,” dodal.

Silní Portugalci

Panáčkova cesta do finále vedla ve druhém kole přes nevyzpytatelného Rumuna Imreho Alexandru. Motivovaný bruntálský reprezentant svého soupeře doslova rozcupoval ještě před závěrem dvouminutového limitu hladkým vítězstvím 8:0.

S podobnou vervou Panáček smetl v semifinále i domácího Konstantina Ivaščenka. Byť byl ještě před polovinou utkání penalizován trestným bodem a chvíli hrál druhé housle, skóre obrátil až po kopu mawaši geri na záda. A v závěru dal postupu do finále definitivu. Panáčkovu pouť za titulem mistra starého kontinentu nezastavil ani Jose Fereira z Portugalska.

„Na Jirkovi byla vidět nervozita z velkého finále. Jeho techniky už nebyly tak důrazné a rychlé,” vysvětlil Žatka. I přesto měl ale bruntálský karatista v utkání navrch a evropský triumf stvrdil pět vteřin před koncem úderem čudan gjaku cuki. Paradoxně právě soupeřka z Portugalska vyřadila z finálové účasti Štěpánku Šajnarovou.

Osmnáctiletá Češka v kumite juniorek nad 60 kilogramů podlehla vysoké Marii Melo vysoko 1:7, byť v úvodu překvapivě vedla. V rozhodujícím utkání o bronz nakonec porazila Němku Brosmanovou až v prodloužení, kdy hned na začátku překvapila svou soupeřku úderem gjaku cuki. A jaké jsou další plány bruntálských reprezentantů? „Trénovat, trénovat a zase trénovat a opět se pokusit získat nějakou tu medaili,” uzavřel Vít Žatka.

Žatka chtěl dvě zlaté. Ale jen na oko

„Zlato a bronz? To je málo, chtěl jsem dvě zlaté medaile,“ vtipkoval Vít Žatka, trenér bruntálských karatistů. Koneckonců k radosti má oprávněný důvod. Jeho svěřenci přivezli z evropského šampionátu v ruském Kaliningradu dva cenné kovy. Na titul mistra starého kontinentu dosáhl sedmnáctiletý Jiří Panáček, o bronz se zasloužila Štěpánka Šajnarová.

„Na oslavu zatím nebyl čas. Sezona je v plném proudu,“ řekl Žatka v rozhovoru. Ještě nedávno lákal klub karate dó Bruntál nové tváře do svých řad. Nyní mají malí karatisté další důvod, proč se přihlásit. S mistrem Evropy se totiž rozhodně netrénuje každý den.

Z Ruska jste se vrátili se dvěma cennými kovy. Spokojenost je asi velká, že?

Jsem spokojen, samozřejmě. Škoda, že nebyly dvě zlaté (smích).

Proběhla čistě bruntálská oslava?

Zatím ne, nebyl čas. Sezona je v plném proudu a v podstatě každý víkend jsou nějaké závody. Snad teď o víkendu si najdeme chvíli čas si sednout.

Čekal jste takové úspěchy svých svěřenců?

V medaile jsme doufali. Celá letní příprava tomu byla podřízená. Nechtěli jsme jet do Ruska jen do počtu. A že jedna z nich byla zlatá je ta třešnička našeho úsilí.

Jirka Panáček dokonce získal titul mistra Evropy, čeká ho asi velká budoucnost, že?

Teď přichází ta nejkritičtější fáze. Opouští řady mládeže a vstupuje mezi seniory, kde konkurence je o mnoho tvrdší, je tam spousta zkušených borců, například i náš David Dvořák, a nikdo nebude mít před ním respekt. Spíše naopak. Předpoklady prosadit se má. I když to asi nebude letošní či příští rok. Všechno, ale záleží především na něm.

A co Štěpánka Šajnarová mezi juniorkami?

U Štěpánky je to podobné. Taky opouští řady juniorek.U ní je to ovšem komplikovanější. Má dlouhodobé zdravotní problémy a letos ji čeká maturita. Takže tyto dvě věci budou tuto sezonu pro ni asi prioritou. Dát se zdravotně do pořádku a odmaturovat.

Silná konkurence

Vy sám jste se mistrovství účastnil jako rozhodčí. Jaká to byla zkušenost?

Na tato mistrovství jezdím už asi osm roků a nějaké ty zkušenosti už mám. Při rozhodování jde hlavně o to, udržet vymotivované zápasy, a to je na ME skoro každý, na uzdě, v rámci pravidel, správně vyhodnotit akci a odolat tlaku koučů a fanoušků.

Jaká byla v Rusku konkurence?

Mistrovství Evropy se zúčastnilo 16 států. Co se týká kumite, tak největšími konkurenty byla domácí sborná. Většina finále byla Rusko vs. Rusko či Rusko vs Česko. Velmi silné celky tradičně mají Rumuni a Portugalci. Letos byli dobře připraveni i sousední Bělorusové. V kata je České goju ryu bezkonkurenční. Sekundují nám Němci, Rakušané a Italové.

Měli jste vůbec čas se trošku v Kaliningradu rozkoukat, nebo jste záhy po turnaji letěli domů?

Závodníci moc času neměli. Přijeli odpoledne před turnajem. Po registraci měli ještě lehký trénink a už byl večer. V sobotu byli od 9 do 22 v hale na závodech a v neděli se po skončení turnaje cestovalo domů. Já jsem byl v Kaliningradu o den dříve, jelikož jsem se musel zúčastnit porady rozhodčích. Měl jsem o trošku více času a páteční dopoledne jsem věnoval prohlídce centra města.

Jaké jsou nadcházející plány vašeho oddílu a jeho členů?

Trénovat, trénovat a zase trénovat, a opět se pokusit získat nějakou tu medaili. Třeba i na krajském přeboru či na prosincovém mistrovství České republiky mládeže, které ale kvůli věku už proběhne bez úspěšných medailistů Jirky a Štěpy.