Na vrcholný evropský podnik se sjelo sto čtyřicet tři závodníků ze čtrnácti států. „Bylo sto sedmdesáttři startovních pozic, někteří startovali i ve dvou kategoriích," říkala bruntálská trenérka Eva Mistrová, kterou nadchlo prostředí šampionátu:

„Mistrovství probíhalo krásném hotelovém a sportovním resortu. Měli tam úžasné pódium, celé závody přenášeli na dvě velké obrazovky. Spousta závodníků se kontrolovala přímo při závodě. Když skákali nějaký prvek a skákali směrem do přenosu na plochu, tak se vždycky podívali, jestli to skáčou dobře. A dospěláci si kontrolovali, jestli mají dobře plavky. Pro diváky to byla bomba," usmívala se.

Do soutěže zasáhly dětské kategorie ve fitness od sedmi do šestnácti let. „Byly tady kategorie sedmiletých, osm až devět, pak deset až jedenáct, dvanáct až třináct a čtrnáct až šestnáct," vyjmenovala Mistrová a dodala: „Konečně to rozdělili věkově, dříve to bylo jinak. Bylo to jen na dvě půlky a byl tam obrovský rozdíl ve výkonnosti.

Sedmiletá holčička závodila s jedenáctiletou, což je neporovnatelné, fyzicky, i to, co je schopna se s ohledem na věk naučit." Soutěžili samozřejmě i dospělí (kulturisti junioři, ženské kategorie, Mr. and Ms. physique, miss figure, miss bikini, sport model, kulturisti muži a masters).

Dvě fitnessky z Bruntálu soutěžily ve věkové kategorii osmi a devítiletých. Valerie Jordová vybojovala páté místo, hned za ní skončila Ela Kostrůnková. Také ve starší kategorii, deset až jedenáct let, se dvě svěřenkyně Evy Mistrové seřadily za sebou.

Na šesté příčce se usadila Daniela Kořínková, sedmá byla Klára Vokálová. „Daniela je u nás nová, začala o prázdninách. Ale dělala moderní gymnastiku, má výborné předpoklady. Zatím nemá sílu, tak se strašně nadře na silových prvcích a na klicích, ale co se týká estetiky a rozsahu pohybu, tak je výborná," chválila nováčka trenérka.

Ale svými výkony ji potěšily všechny. „S výsledky tří jsem spokojená, protože holky nemají tak těžké prvky oproti ostatním, třeba Maďarkám. Ale ta nejnovější Daniela Kořínková si myslím, že měla na lepší umístění. Kvůli ní mě to docela mrzí. Myslím, že ji docela nespravedlivě ohodnotili," zlobila se na kolegy sudí Eva Mistrová a na vysvětlenou dodávala:

„Náš sport je to o subjektivním pohledu rozhodčích a velkou roli tady hrají zkušenosti s rozhodováním. Ale chystáme se, že bude soustředění trenérů a rozhodčích. Z videozáznamů si řekneme, co kdo jak hodnotil, protože se spoustou hodnocení fakt nesouhlasím. Je to kvůli dětem ne kvůli sobě, nepotřebuju si honit triko na titulech, ale děti trénují a zrovna Daniela byla lepší než některé Maďarky, byla lepší než jedna Češka z Prahy a stejně jí to nepomohlo."

Kromě Bruntálských reprezentovaly republiku také závodnice z Prahy „Ty padaly jak hrušky. Kolikrát jsem si říkala, že je dobře, že tu jsou záchranáři. Ony měly vysokou obtížnost, ale ty prvky nezvládly fyzicky. Holka spadla ze salta, z přemetu dozadu, to už vypadalo na utržené vazy na ruce," hrozila se zkušená trenérka.

Reprezentace v dětských kategoriích se rekrutuje vlastně jen ze tří klubů, z Prahy, Karlových Varů, kde je hlavní základna naturální kulturistiky, a Bruntálu. „Zbytek republiky se v naturální společnosti dětem moc nevěnuje. Potkáváme se jen na závodech, protože na nějaká soustředění nejsou peníze.

Ještě v Přerově mají šikovné holky, ale jsou v jiné federaci. Jsem s nimi v kontaktu, protože je učím věci okolo aerobiku, a oni zase mají trenérku bývalou sportovní gymnastku, a ta zase dá rady mně," prozradila bruntálská trenérka. Opravdovou špičkou jsou reprezentantky Maďarska. „Maďarky jsou o tři třídy výš než my. Jsou to gymnastky. Přetáhli si děti z gymnastických oddílů," podotkla Eva Mistrová.

Pro šéfovou bruntálských fitnessek je nejdůležitější, aby měly její svěřenkyně z tohoto sortu radost. „O to v těch dětských kategoriích jde. Jestli se pak někdo chytne v jiných kategoriích, to je druhá věc. Třeba jedna z mých holek má za vzor miss physique, pořád se s ní fotí, těší se. Tak třeba přejde a bude dělat lehkou ženskou kulturistiku," povídala Mistrová a pokračovala:

„Ale k tomu já je nevedu. Pořád chci, aby to mělo ladnost a estetiku, aby ženská byla fakt ženská. A pro ty holky, aby to bylo o tom jejich holčičím světě a ne o tvrdém tréninku. Ony musí trénovat, bez toho to nejde, ale v té prezentaci na soutěži, ať si to užijí, dělají to pro sebe."

Sport jménem naturální kulturistika a fitness se musí stále prát s předsudky společnosti. „Pro spoustu lidí je naturální kulturistika a fitness o tom, stát v plavkách na pódiu. A to je právě proto, že vznikly kategorie jako fitness bikini. O nějakých klasických sestavách nemají lidi vůbec šajnu. Je tam část tance, musí to mít nějakou choreografii, zařadit můžete aerobic, prvky z bojových sportů, ale základem jsou silové prvky, akrobatické a flexibilní. To dává víc možností, než se jen profilovat na sportovní nebo moderní gymnastiku," povídala bývalá mistryně světa.

A jako každý sport se také v této oblasti potýkají s nedostatkem financí. „Česká společnost pro naturální kulturistiku není pod MŠMT, takže nejsme dotováni. Všichni si vše financují sami – závodníci a v našem případě rodiče dětí. A ty položky narůstají, kostýmy, chtěla bych třeba pro děti soustředění, ale kdo dá dva tři tisíce, abychom mohli aspoň třikrát na víkendové soustředění.

Rodičům to naskáče. Pak jedeme na závody a oni si hradí startovné, dopravu. A nejhorší je, že třeba nadané dítě musí skončit, protože na to rodiče nemají," uzavřela neradostně Eva Mistrová.