K závěrečným zápasům dorostenecké ligy odcestovaly bruntálské dorostenky k soupeřkám do Čech. Z důvodu prodloužení jarních prázdnin a úspoře financí se oba zápasy odehrály v neděli. Po prohře, ale dobrém výkonu v Kolíně, již nezbylo dostatek sil na zápas v Trutnově. Přesto si sedmička statečných zaslouží za výkony a přístup velkou pochvalu.

Už před utkáním v dalekém Kolíně prožily bruntálské basketbalistky trochu nervů. Původcem, teď už úsměvné historky, byl sám trenér Slavoje Dalimil Morys. „Zabouchl jsem klíče v autě a uvnitř zůstaly dresy, boty a další výbava čtveřice děvčat. Nezbývalo nic jiného, než vyhledat pomoc z druhého vozu, který měli pod svým vedením rodiče našich trojčat Pečových. Tatínek dívky dopravil do haly a maminka se ujala vedení zápasu. A trenér musel vyřešit své faux pas,“ vysvětloval, a přitom se trochu červenal, kouč Morys.

Kolín uplatnil protiútoky a výškovou převahu

První čtvrtinu odehrály hostující Bruntalačky v půjčených dresech. Proti bílým domácím stály tři dívky v černém, tři v červeném a jedna v tmavém tričku, navíc čtyři z nich se po palubovce pohybovaly ve vycházkové obuvi. Ale kupodivu na ukazateli skóre svítil po deseti minutách přijatelný stav 17:13 pro domácí. Pak už dorazil trenér s vybavením. „Proběhlo rychlé přezutí, nasazení čoček a hurá do druhé části. V jejich prvních minutách holky působily, jakoby je návrat k basketbalové výbavě vykolejil. Chyběl pohyb, přesnost přihrávek a úspěšné zakončení. Kolínské hráčky přecházely do rychlých protiútoků a využívaly své výškové převahy. Naše ztráta na soupeřky narostla na šestnáct bodů. V závěru poločasu jsme se opět chytili a hru vyrovnali,“ komentoval dění na hřišti trenér Bruntálu.

První tři minuty po poločasové přestávce probíhala hra vyrovnaně. „Pak se nám zadařilo několikrát získat míč v obraně a následně úspěšně zaútočit. Dařila se kombinace i střelba a tím holky stáhly náskok soupeřek pod deset bodů. V této fázi hrál tým uvolněně a cítil, že může uhrát s favoritem slušný výsledek,“ pokračoval Morys.

V úvodu poslední desetiminutovky Slavoj snížil až na rozdíl sedmi bodů. Ale pak přišel mírný útlum a starší a vyšší celek Kolína si už vítězství pohlídal.

BC Kolín - TJ Slavoj Bruntál 66:53 (17:13, 21:10, 10:16, 18:14)

Slavoj: Jedličková Kateřina 15, Pečová Martina 8, Svobodová Eva 8, Hollerová Aneta 6, Pečová Markéta 6, Pečová Monika 6, Barnetová Sandra 4. Trojky: 3:4. Trestné hody: 8/5-15/5. Fauly:16:12. Rozhodčí: Havrda Martin, Macela Martin

Druhý duel v jednom dni

Po zápase v Kolíně následoval stodesetikilometrový přesun do Trutnova a ihned nástup k dalšímu utkání. Už při rozcvičování bylo vidět, že jsou děvčata z Bruntálu unavená a ztuhlá. Soupeř naopak nastoupil odpočatý v jedenáctičlenném složení s basketbalistkami hrajícími extraligu mladšího dorostu.

„Dalo se očekávat, že jen velice těžce budeme stíhat pohybem. První předpoklady se potvrdily. Našim unaveným hráčkám se nedařila střelba, chyběla rychlost, těžce se přemáhaly k pohybu a doskokům. Každé naše nepřesné zakončení bylo potrestáno rychlým protiútokem. Náš útok byl pomalý, těžkopádný, přihrávky nepřesné. I přesto se děvčata snažila bojovat a nedopustit debakl,“ těžce se zápas hodnotil kouči Slavoje.

KARA Trutnov - TJ Slavoj Bruntál 88:50 (21:13, 21:14, 19:12, 27:11)

Slavoj: Jedličková Kateřina 20, Barnetová Sandra 14, Pečová Martina 8, Pečová Markéta 3, Pečová Monika 3, Hollerová Aneta 2, Svobodová Eva 1. Trojky: 2:3. Trestné hody: 16/10-24/16.Fauly: 21:17. Rozhodčí: Hošek Václav, Hampl Pavel

Přestože zaznamenal bruntálský celek na konci základní části soutěže dvě porážky, byl Dalimil Morys vcelku spokjen. „I když dvě porážky jsem s přístupem děvčat velice spokojený. Zápas v Kolíně se hráčkám, i přes mé pochybení, podařil. Asi je vzniklá situace dobře nabudila. Po tomto zápase měly jen dvě a půl hodiny na přesun do Trutnova a rozcvičení. Tam to bylo jen o bojovnosti a morálce. Ale holky to zvládly se ctí. Jsem na těchto sedm dívek pyšný,“ chválil kouč svůj tým.

Nezapomněl ani vyzdvihnout velkou pomoc rodičů a soupeře. „Děkuji rodičům našich trojčat za pomoc, protože bychom to asi jen těžce zvládali. Zároveň děkuji trenérce Kolína za pomoc při řešení problému s autem a vstřícnost, kdy byl děvčatům umožněn start v zápase i v netradičním oděvu,“ povídal Morys.

1. kolo play off: Opět souboj s Trutnovem

Po zápase v Trutnově přišla zpráva z Benešova. „Porážka domácího týmu s Příborem nám zajistila konečnou šestou příčku po základní části a účast v zápasech play off. V něm se utkáme na tři vítězné zápasy s našim posledním soupeřem z Trutnova,“ radoval se Dalimil Morys.

Po základní části tak obsadily bruntálské dorostenky ve skupině B dorostenecké ligy juniorek U19 šestou příčku. Toto umístění jim zajistilo účast ve vyřazovacích bojích. Jejich nejbližším soupeřem bude velice silný tým a jejich poslední soupeř KARA Trutnov, který je převážně tvořen extraligovými mladšími dorostenkami.

V letošní sezóně se oba týmy střetly dvakrát a oba zápasy vyhrála KARA. Na bruntálské palubovce v prosinci zvítězila až po prodloužení, v posledním kole v Trutnově jasným rozdílem osmatřicet bodů.

Play-off se hraje na tři vítězné zápasy.

Termíny zápasů: 17. března a 18. března (Trutnov), 31. března (Bruntál), případný 4. a 5. zápas 1. dubna (Bruntál), 5. dubna (Trutnov).

PAVEL HABRAM, DALIMIL MORYS