Hvězdou největší velikosti bude plavec Komety Brno Martin Verner, účastník bazénových soutěží na letošních olympijských hrách v Pekingu, jemuž v závodě na 100 m volný způsob bude konkurovat krnovský odchovanec, nyní plavec pražského Olympu Lukáš Harnol. Pořadatelé doufají, že z jejich přímého souboje vzejde i rekord krnovského bazénu, snad i pod 50 sekund.

Součástí Ceny Krnovska je již tradičně poslední kolo Českého poháru v dálkovém plavání pro letošní rok. Krnovská bazénová pětka se plave již podeváté a na startu nebudou chybět dva tradiční účastníci. Rostislav Vítek z Komety Brno, který výborně plaval na olympijských hrách v Pekingu, a domácí Libor Smolka, loňský vítěz a rekordman v počtu startů.

Silná konkurence Vítek i Smolka před měsícem startovali na mistrovství Evropy v dálkovém plavání v Dubrovníku, po odpočinku tak teprve začínají s tréninkem. Největším favoritem je letos proto bezesporu Jan Pošmourný z Komety Brno, loni v Krnově druhý. Ten má již zaplavány velmi dobré časy na 1500 m a jistě se pokusí na pěti kilometrech ohrozit hranici 55 minut. V soutěži žen se očekává největší souboj od českých reprezentantek – domácí Hanky Křemenové a brněnské Silvie Rybářové. Sekundovat by jim měly Nikola Zámková a Magda Okurková, v této konkurenci se dá očekávat čas na úrovni jedné hodiny.

V rámci Ceny Krnovska proběhne také vyhlášení nejlepších dálkoplavců Českého poháru 2008. Je již jisté, že druhé místo v soutěži žen, kde startovalo rekordních 144 plavkyň, vybojuje krnovská Tereza Mrůzková. Osmá se umístí Hana Křemenová, přičemž obě si převezmou zlatou a bronzovou medaili v soutěži mladších dorostenek. Závody startují na krnovském bazénu v pátečních 15 hodin rozplavbami na 5 km, bazénové sprinty jsou na programu v sobotu od 9 hodin. Finále na 5 kmzačne ve 13 hodin, stovka kraul startuje v 15:30 hodin.

Michael Mrůzek, Ivan Smolka