Letos se do Norska vydali také dva reprezentanti týmu Atlas Czech Republic, shodou okolností oba vítězové české Ski Tour, rýmařovský Václav Sedláček a Michal Kautz z Bruntálu. Oba závodníci odlétali do Norska už ve čtvrtek, aby se mohli na Birkebeiner pořádně připravit. „Ve čtvrtek i v pátek bylo nádherné počasí, azurová obloha, bohužel na sobotní závod se to trošku zkazilo," povídal Michal Kautz.

V den samotného závodu si oba museli notně přivstat. „Bydleli jsme v Lillehammeru u známého, tak jsme vstávali už ve tři ráno, abychom se dostali ve čtyři na autobus a byli tak v šest, dvě hodiny před startem, na místě," popisoval krušné ráno Václav Sedláček.

V sobotu v 8.00 ráno se společně s běžci s Atlasu postavilo na start více než sedmnáct tisíc běžců. „Běžecké lyžování je v Norsku národním sportem, skoro bych řekl náboženstvím. Lyžují úplně všichni," nastínil situaci Kautz.

Trať z Reny do Lillehammeru patří k nejtěžším, navíc si letos přisadilo i počasí. „Bylo hrozně těžké namazat, v noci před závodem napadl další sníh," nastínil podmínky Sedláček a pokračoval: „Já jsem těžší závod nikdy neběžel. Totéž mi říkal Erling Jevne, a to je olympijský vítěz," doplnil rýmařovský běžec. Ani profil trati nebyl jednoduchý. „Prvních třináct kilometrů to bylo pořád jenom do kopce, člověk si nikde neodpočal. Překonali jsme nějakým pět set výškových metrů. Pak nahoře na hřebeni byla zase pro změnu mlha," vykládal jeho kolega Kautz.

Netradiční je i tří a půl kilová zátěž, kterou má každý závodník v batohu. Oproti jiným závodům je to veliký nezvyk. „Po čtyřech kilometrech už mě bolela záda. Normálně se se zátěží neběhá, a i když jsme to tak tři, čtyři týdny trénovali, stejně je to nezvyk. A na těch více než padesáti kilometrech se ten batoh hodně pronese," usmíval se Václav Sedláček.

Nakonec oba závod, který absolvovali vůbec poprvé, dokončili. Sedláček vybojoval pětapadesátou příčku, což je vynikající umístění. „Určitě jsem spokojený, byl to perfektní závod. Jen mě mrzelo, že se s námi Michal neudržel," říkal běžec z Rýmařova. Jeho kolega Kautz dojel sto osmdesátý devátý, celý týden před závodem měl zdravotní problémy, kdy ho postihla viróza, která ho oslabila. „Prvních dvacet kilometrů to šlo, to jsem jel společně s Vencou, ale pak už mi došlo. Škoda, že se to stalo zrovna tady," hodnotil Michal Kautz.

Oba běžci Altlasu si pochvalovali i atmosféru tradičního závodu. „Všude kolem trati jsou fanoušci, pořád vás někdo povzbuzuje. Někteří tam spí už o den dříve ve stanech, prostě výborná atmosféra," chválil Michal Kautz a Václav Sedláček dodával: „Vykopou si tam ve sněhu takové zákopy, tam sedí u ohníčků a povzbuzují. Mají na sobě ty vikingské přilby, prostě je to tam obrovská tradice."

Celkovým vítězem se stal domácí favorit Anders Aukland. Nejlepším z Čechů byl Lukáš Bauer na čtrnácté pozici, dvě místa za ním doběhl Stanislav Řezáč. O víkendu zůstávají bežci z týmu Atlas Czech Republic doma, čeká je Mistrovská padesátka na Mísečkách.

Birkebeiner

Maraton svým názvem připomíná hrdinství skupinky norských vojáků známých jako birkebeinerové či březonozí (protože si obalovali nohy březovou kůrou), kteří za norské občanské války v roce 1206 zachránili nemanželského syna krále Hakona III. tím, že jej na lyžích dopravili z Lillehammeru do Trondheimu. Zachránili mu tak život a umožnili mu stát se příštím králem Hakonem IV..