Paradoxem je, že během letních měsíců mají členové břidličenského oddílu lepší podmínky k trénování než v zimě. Mohou totiž používat svou střelnici.

„V zimě to dost dobře nejde. Během léta se koná spousta krosových závodů, při nichž se běhá. Náš oddíl se specializuje na mládež a při těchto akcích to funguje tak, že děti mají zbraně připraveny na střelnici. Jakmile odstřílí, běží bez nich dále. V zimě to je stejné.

Zbraň má přece jenom nějakých sedm nebo osm kilo, což pro ně není malá zátěž,“ komentoval jeden z trenérů a místopředseda Klubu biatlonu Břidličná (KBB) Jaroslav Kováč.

Při českých pohárech se jeho svěřenci prosazují. „V těchto letních podnicích se dostáváme do první pětky. Mezi lety 1999 až 2008 jsme dokázali i vyhrávat. Při zimních závodech se pohybujeme okolo desátého místa,“ pokračoval dále.

SOUSTŘEDÍ SE HLAVNĚ NA MLÁDEŽ

Novodobá historie oddílu sahá do roku 1998. Specializuje se zejména na žáky, protože není v jeho možnostech trénovat dorostence či reprezentanty. Přesto jenom za poslední dobu vychoval trojici závodníků, která dosahovala takových kvalit, že přešla do sportovních center mládeže, kde se postarali o jejich další rozvoj.

Nejznámější a rovněž i nejúspěšnější odchovankyní klubu je Veronika Zvařičová. Ta byla součástí ženské reprezentace a ve společnosti Gabriely Koukalové nebo Veroniky Vítkové na juniorském světovém šampionátu ve štafetách dokonce vyhrála.

V kariéře ji ovšem před čtyřmi lety zbrzdila vážná nehoda v tréninku, kdy se při sjezdu na kolečkových lyžích střetla s autem.

„Veronika pochází ze Starého Města u Bruntálu. Byl to velký talent, ale je obrovská škoda, co se jí stalo. Loni jsem s ní měl možnost mluvit a vypadala, že má chuť. Věřím, že by se v budoucnu mohla vrátit na úroveň, ve které byla před zraněním,“ pokračoval Jaroslav Kováč.

CHYBÍ TRATĚ I CYKLOSTEZKY

Biatlonisté z Břidličné naráží na řadu potíží, s nimiž se musí během přípravy vypořádat. V zimním období totiž v okolí města není kde trénovat. „Nemáme žádnou trať se střelnicí. Nejbližší jsou v Letohradu nebo Novém Městě na Moravě. Tam sice jezdíme, ale není to pro nás zrovna blízko.

Především lyžařská příprava se tak odehrává na Pradědu. Tam trénujeme i zalehávání,“ dostal se dále jeden z trenérů KBB a ještě doplnil: „Město se navíc nachází v odlehlé oblasti a velkou bolestí je i fakt, že nemáme žádné cyklostezky, kde by se dalo jezdit na kolečkových lyžích.

Nejblíže máme Uničov nebo Olomouc. Sjíždí se k nám také děti ze širokého okolí – z Opavy, Olomouce, Malé Morávky a mohl bych pokračovat. Děti chodí do různých škol a aby se mohly dostavit na trénink třeba ve čtyři hodiny, musíme je svážet. Žádné centralizování v jedné škole se nekoná.“

DĚTÍ MAJÍ V BŘIDLIČNÉ DOSTATEK

Biatlon momentálně kvůli osobnostem jako Gabriela Koukalová, Veronika Vítková, Ondřej Moravec nebo Michal Šlesingr patří k vůbec nejoblíbenějším sportům u nás. V Břidličné však skvělé biatlonové úspěchy reprezentace zprvu nepocítili.

„Po olympiádě se mnou mluvil Český rozhlas a ptali se mě, jak se to odrazilo na počtu zájemců o tento sport. Všude byl enormní nárůst.