Zima se pomalu hlásí o slovo a s ní startuje i lyžařská sezona. Na mnoha místech už lyžaři běžci vyjeli do stop. Ve Švýcarské Potresině začal světový pohár dálkových běhů Visma Ski Classics. Na start se postavili také členové českého Silnini Maudshus Team, jehož lídrem je nejlepší český dálkový běžec Stanislav Řezáč.

Do tohoto uskupení patří také rýmařovský lyžař Václav Sedláček. Jenže ten ve Švýcarsku chyběl.

Dvojnásobného vítěze české Ski Tour v dálkových bězích čeká trochu odlišná sezona. „Narodilo se nám druhé dítě, kluk, takže moc času na závody nebude. Volal mi šéf týmu Marek Pazderský, jak to se mnou vypadá, ale moc jsem ho asi nepotěšil," povídal Václav Sedláček.

Rýmařovský „laufař", občanským povoláním záchranář toho před sezonou mnoho nenatrénoval. „O nějakém systematickém tréninku se při dvou dětech moc mluvit nedá. Samozřejmě snažím se udržovat a jezdím do práce do Bruntálu na kolečkových lyžích. To je tak všechno," usmál se Sedláček.

Zahraniční závody v této sezoně oželel. „Zahraničí určitě ne. Rád bych absolvoval některé závody Ski Tour tady v Česku. Už mám zaplacené startovné na „Jizerku" (Jizerská padesátka, pozn. red.), pak se uvidí, kam ještě pojedu. Bude to hodně záležet na rodině," pokračoval lyžař, který si na své rodině hodně zakládá. Jen v televizi tak sledoval počínání svých kolegů na prvním závodu Ski Classics.

„Upřímně musím říct, že mě to moc nenadchlo. Bylo tam málo sněhu, jelo se na dvoukilometrovém okruhu. Ze začátku byla trať zmrzlá, využili toho Francouzi a všem utekli. Pak už to byla taková rozbitá břečka. Závod byl podle mě neregulérní," popisoval své dojmy z úvodního podniku světového poháru dálkových běhů.

Sám si moc velké iluze ohledně sněhových podmínek v zimě nedělá. „No po těch šesti bídných zimách nějaké lepší sněhové podmínky nečekám. Když děcka usnula, tak jsem si byl zkusit první sníh v Rýmařově, ale zatím to byly spíše takové krtince."

Jeho tým momentálně dlí v italském Livignu, kde se poběží slavná La Sgambeda, druhý ze závodů Ski Classics. „I tam je to se sněhem špatné. Jezdí se po pětikilometrovém okruhu, což není ideální," doplnil Václav Sedláček.

Na české závody se však rýmařovský lyžař těší. „No jelikož jich v sezoně moc neabsolvuji, tak se těším na každý, kde se postavím na start. Nečekám ani nějaké výsledky vzhledem k absenci pořádného tréninku. Ale i kdyby ten závod neměl stát za nic, budu rád, když si zazávodím a projedu se.

Tahle sezona bude prostě co se týče závodění klidnější," říkal Václav Sedláček a dodal: „To doma bude veseleji. Malý roste a malá už je velká a zlobí," usmál se na závěr.