Běžec na lyžích Michal Kautz je rodák z Bruntálu, ale momentálně závodí v barvách Jeseníku. Bývalý juniorský reprezentant se v uplynulé sezoně vrátil do běžecké stopy a nevedl si vůbec špatně, v pořadí Českého poháru dosáhl na šestou příčku, před ním skončila reprezentační esa.

A jak hodnotí sám běžec první lyžařský ročník po comebacku? „Po té pauze jsem nevěděl, co od té sezony očekávat. Ale cítil jsem se dobře, techniku jsem určitě neztratil. Když mě před lety v Šumperku vypouštěli do světa, tak mě technicky vybavili parádně, to se nezapomíná,“ zavzpomínal Kautz.

V sezoně měl obrovský cíl, probojovat se naposledy na mistrovství světa juniorů. „Byla to poslední šance, bohužel se mi to nepovedlo. Kvality jsem na to určitě měl,“ povídal mladý závodník, ale hned dodával: „Ale když jsem před dvěma lety skončil, tak došlo se svazem k nedorozumění, takže i možná kvůli tomu mě teď nevzali, ale to je jenom spekulace.“

Hlavní cíl si tedy Michal Kautz nesplnil, přesto je s uplynulou sezonou spokojen. „Chtěl jsem sice skončit do pátého místa v Českém poháru a nakonec z toho je šesté místo, ale spokojený určitě jsem,“ usmíval se bruntálský závodník. Před ním skončili členové reprezentace a Dukly Liberec Jakš, Razým, Magál, Kožíšek a jablonecký Polách. „Áčkaři sice tolik závodů českého poháru neodjeli, ale jim se započítávají i body ze „Svěťáku“ (Světový pohár). Je to takové zvláštní bodování, kdyby to tak nebylo, jsem třetí,“ vysvětloval Kautz.

Nejlepšího výsledku dosáhl Michal Kautz na slovenské Skalce, kde na bruslařské patnáctce dosáhl na devátou pozici. „Tam vyhrál Aleš Razým a já jsem od něho dostal na devátém místě jen minutu, což je perfektní výsledek,“ osvětlil člen jesenického týmu a pokračoval: „Zato klasika nám v sezoně moc nešla, nějak se nám nedařilo najít tu správnou mázu. Nejhorší byl hned první závod po návratu. Na Mísečkách mi hned po startu dvakrát vypnula lyže a nakonec jsem skončil šedesátý,“ usmál se při vzpomínce na krušný začátek Kautz.

Michal Kautz ví, že se může v dalších sezonách ještě zlepšovat. „Je to v tréninku. Psychicky jsem v pohodě, dokážu se připravit i soustředit, ale rezerva je ve fyzičce. Musím na sobě makat. I když už jsem absolvoval letní přípravu s Jeseníkem, tak nikdo nemá takové podmínky jako Dukla Liberec. Jsme i třeba o měsíc později na sněhu. Je to o penězích,“ objasnil situaci rodák z Bruntálu.

Teď však sezona skončila a na běžce čeká odpočinek. „Měsíc budu jenom odpočívat a regenerovat, dlouhé procházky se psy a tak. Tělo si musí odpočinout. Vždyť jsme od května v zápřahu a sezona končí na začátku dubna,“ povídal Michal Kautz a dodával: „Pak začnou pozvolna tréninky, hlavně běhání. V červenci pak budeme mít na Pastvinách letní soustředění.“ Bývalý juniorský republikový šampión se bude zúčastňovat i běhů do vrchu a také závodů na kolečkových lyžích. „Měli bychom se zúčastnit mistrovství republiky v extrémní štafetě a také Dolomitenmanna v Rakousku,“ představil svůj program.

Jak bude vypadat následující sezona Michala kauze a jesenického lyžařského týmu? „Odvíjí se to od peněz. Pojedeme co nejvíce dálkových běhů. Máme sponzora a ten má své vybrané závody, hlavně v Rakousku a Německu a taky třeba Jizerskou padesátku,“ říkal Kautz a objasnil i své cíle: „Osobně se chci samozřejmě umísťovat co nejlépe. Kdybych dojížděl do pátého místa, byl bych rád. Určitě kvůli závodům v zahraničí nestihneme celý Český pohár, dva až čtyři závody vynecháme. Na Mistrovství republiky ale pojedeme.“

Také Kautzův domovský celek, Jeseník, mohl být s uplynulou sezonou spokojen. „Adam Fellner se dostal do juniorské reprezentace. Venca Sedláček skončil v Českém poháru hned za mnou na sedmém místě. Na to, že je rok po operaci kolene a ještě chodí do práce, tak dosáhl super výsledku a byl hodně spokojený. Pavel Ondrášek zase exceloval v dálkových bězích v zahraničí. Výsledky měl i na juniorkou reprezentaci, ale trenéři ho na mistrovství světa juniorů nakonec nevzali. Z toho byl zklamaný, ale těmi výsledky si to vynahradil,“ bilancoval výkony svých kolegů bruntálský běžec na lyžích ve službách Jeseníku Michal Kautz.