Daleký výjezd do Čech k zápasům s týmy z opačných konců ligové tabulky mladších dorostenek podnikly mladé basketbalistky Slavoje Bruntál.

V sobotním zápase na půdě posledních Pardubic bruntálská děvčata zvítězila. O den později na kolínské palubovce chtěly hráčky Slavoje potvrdit dobré výsledky z posledních kol. Ovšem druhý celek dorostenecké ligy byl proti.

Mělo to být jednoznačné, opak byl pravdou

Do zápasu v Pardubicích chtěl Slavoj vstoupit aktivně a od začátku udávat tempo hry. Místo toho ale byla jeho hra plná chyb. Bruntálské hráčky plnily pokyny trenérů jen částečně. Individuální chyby způsobovaly ztráty, kterých soupeřky využívaly. Domácí tým si dokázal v průběhu první části vybudovat až sedmibodový náskok.

V podobném duchu probíhaly i další dvě čtvrtiny. Hráčky Bruntálu se předháněly v zahazování čistých střeleckých příležitostí a samostatné nájezdy na soupeřův koš byly neřešitelným problémem. Z větší vzdálenosti nepadl snad jediný koš. Marnost střelecké potence prokazovala i úspěšnost trestných hodů, kdy se hostům podařilo proměnit jen pět pokusů z celkových čtyřiadvaceti.

Světlejším okamžikem utkání byla zlepšená práce v obraně. Bruntálské basketbalistky začaly lépe spolupracovat a postupně se dostaly do hry. Domácí tak zakončovali jen střelbou z dálky a občas z rychlých protiútoků. Díky tomu se hostujícím hráčkám podařilo do poločasu skóre dokonce otočit.

Zdálo se, že hosté jsou z nejhoršího venku, ale nestalo se. Chyby a neproměňování šancí udržovaly pardubický tým stále na dostřel, a to ho stále hnalo dopředu. V řadách hostů naopak narůstala nervozita. Vyfaulování dvou hráček základní sestavy bylo vyvrcholením trápení Slavoje.

Rozhodl až závěr

O vítězství bruntálského týmu rozhodly až poslední tři minuty, kdy hosté dosáhli desetibodové šňůry a vydřeli důležitou výhru 68:50. „Zápas to byl nečekaně těžký. Ale převážně naším vlastním přičiněním. Některým oporám týmu se nedařilo. Místo toho, aby se snažily s tím porvat, stáhly s sebou do útlumu zbývající hráčky týmu. Na hřišti chyběla osobnost, která by dokázala ostatní strhnout a vyburcovat,“ řekl po utkání v Pardubicích trenér Slavoje Dalimil Morys.

BK Pliska Studánka Pardubice „B“ - TJ Slavoj Bruntál 50:68 (19:14, 8:15, 12:16, 11:23)
Body:
Barnetová Sandra 18, Jedličková Kateřina 18, Pečová Monika 10, Svobodová Eva 8, Hollerová Aneta 4, Pečová Martina 4, Urbanová Michaela 4, Pečová Markéta 2, Mausová Anna, Štollerová Radka, trojky: 4:1, trestné hody: 23/8 - 24/5, fauly: 17:20, rozhodčí: Kovář Jan, Hampl Pavel

Favorita potrápily

V nedělním utkání byl velkým favoritem domácí tým Kolína. V ligové tabulce mu patří druhá příčka. Hosté očekávali jeho drtivý nástup do zápasu, a to se také potvrdilo. Jen s vypětím všech sil se Slavoji dařilo zachytávat jeho rychlé přechody do útoku. Právě v ofenzívě předváděly kolínské dívky rychlé kombinace a obrana hostů se s tím jen těžko vyrovnávala.

Naštěstí se bruntálská děvčata v tomto zápase předvedla jako výborné střelkyně trestných hodů. Skoro osmdesátiprocentní úspěšnost týmu je držela v zápase. Z celkového počtu 34 bodů Slavoj nastřílel z čáry trestného hodu hned sedmadvacet.

Domácí tým byl herně lepší a předčil mladé basketbalistky Slavoje v rychlosti, tvrdosti i střelbě z větší vzdálenosti. „Musíme náš tým pochválit za bojovnost a nasazení v celém utkání. Našly se i pasáže, kdy holky hrály s věkově starším a fyzicky vyspělejším týmem vyrovnanou hru. Nepříjemnou záležitostí je pro nás zranění, které pravděpodobně nepustí do posledních ligových bojů jednu z našich klíčových hráček.

Zatím neprozradím, o kterou jde. Je to tak další zásah do sestavy a v závěru ligové soutěže budeme mít mimo hru už skoro třetinu družstva,“ pochválil své svěřenkyně a zároveň si trochu postěžoval na složitou situaci okolo sestavy svého týmu bruntálský kouč.

BC Kolín - TJ Slavoj Bruntál 77:52 (16:12, 18:8, 22:15, 21:17)
Body:
Jedličková Kateřina 22, Pečová Markéta 10, Svobodová Eva 7, Hollerová Aneta 4, Urbanová Michaela 4, Barnetová Sandra 3, Pečová Monika 2, Mausová Anna, Pečová Martina, Štollerová Radka, trojky: 4:1, trestné hody: 24/17 - 34/27, fauly: 24:16, rozhodčí: Černý Jan, Veselý Tomáš.

Basketbal dorostenek