„Je to pro nás vynikající úspěch. Před začátkem sezony jsme si dali za cíl tuto soutěž udržet a zkusit vybojovat finále zejména proto, abychom se vyhnuli nepříjemným bojům ve skupině o záchranu. To se nám naštěstí podařilo“ řekl spokojený trenér Jan Kovařík.

Základní fázi doslova opanoval krajský projekt Vysočina. Klub se sídlem v Jihlavě suverénně vyhrál všech osmnáct utkání a stále čeká na svého přemožitele. Kovaříkova družina se už z třetí příčky automaticky přesunula do finálové skupiny, z níž může postoupit do kvalifikace o dorosteneckou extraligu. Jedná se tak o výborný úspěch, který potvrdil dobrou pozici Krnova na basketbalové mapě České republiky.

„Velmi rádi bychom vybojovali postup do kvalifikace, ale musíme stát při zemi a být realisti. Extraliga je mnohem náročnější soutěž nejen herně, ale hlavně finančně,“ přiznal Kovařík.

Porazí suverény?

Svěřenci kouče Kovaříka nejsou ve finálové skupině zcela bez šance. Osmičlenné tabulce sice vévodí s velkým náskokem dosud neporažený tandem Vysočina a Kladno, ale do kvalifikace o nejvyšší domácí juniorskou soutěž postupují hned čtyři celky. Do druhé fáze sezony vstoupí krnovští basketbalisté už příští víkend domácím zápasem s Českou Lípou.

Krnov se momentálně nese na vítězné vlně. Série utkání bez porážky se po skalpu Ostravy vyšplhala již na sedm zápasů v řadě. Zatímco hosté stvrdili postup mezi osm nejlepších celků soutěže bez ohledu na další výsledky soupeřů, domácí mužstvo čeká v nadcházejících týdnech náročná bitva o záchranu. Krnovským juniorům nahrával také brzký start utkání, díky čemuž trenér Kovařík poslal na ostravskou palubovku Matúše Kopfa.

Právě opavský křídelník, jež souběžně nastupuje i v extralize, byl zcela nejplatnějším hráčem krnovského mužstva. K jistému postupu dotáhl hosty 27 body. „Potvrdil svoji pověst dobrého střelce. Všechny zápasy, ve kterých nastoupil jsme vyhráli, to o něčem svědčí,“ chválil Kovařík.

Na vítězné vlně

Poslední ligový zápas základní skupiny nezačal pro Krnov šťastně. Rozporuplný poločas s řadou defenzivních výkyvů vyhráli domácí těsně 47:44, byť se ke Kopfově střelecké potenci postupně přidali Opršal, Lukáš, Hlaváček, Cikánek i Meca. „Ale nechávali jsme soupeři prostor jak pro střelbu, tak pro útočný doskok,“ líčil Kovařík.

Tempo hosté vystupňovali až vynikajícím ofenzivním nástupem po přestávce. Trojkami Lukáše, Opršala a Kopfa krnovští junioři v okamžiku otočili výsledek. Navíc pod domácím košem úspěšně zakončovali Cikánek a Meca, kteří trestali příliš otevřenou obranu soupeře. Ještě šest minut před závěrečnou sirénou Kovaříkova družina vedla bezpečným rozdílem 79:64.

Přechod ostravského celku na zónovou obranu však rázem znamenal obrat sil. „I tentokrát kluci nedodržovali taktické pokyny a místo toho, aby se snažili napichovat obranu a přihrávat na volné nabíhající hráče, opět jsme si staticky přihrávali kolem dokola,“ vysvětlil krnovský kouč. Čas ale hrál proti domácím. S ubývajícími vteřinami zvýšili důraz, rychle faulovali a z šestek je trestal opavský střelec Kopf. „Naštěstí jsme byli v bonusu a po faulech jsme mohli střílet trestné hody, které nám pomohly udržet náskok,“ zakončil Kovařík.