Teď učí děti i dospělé hrát tenis v krnovském Junior centru, ale ještě před nějakou dobou se sama proháněla po tenisových dvorcích co by profesionální hráčka. Řeč je o Barboře Machovské, bývalé dvojnásobné mistryni České republiky ve čtyřhře v kategorii žen.

Věděla, že chce trénovat

Jak se vlastně dostala k trénování? „Jako aktivní hráčka se šest let pohybovala na profesionálním okruhu. Nejvýše jsem dosáhla na dvaatřicáté místo v republikovém žebříčku. V roce 2004 jsem skončila s aktivní kariérou a hned jsem věděla, že chci trénovat. A tak to nějak začalo,“ pověděla na úvod Barbora Machovská.

Bude z ní brzy magistra

Do září loňského roku bylo trénování její hlavní pracovní náplní, teď dělí svůj čas mezi svou práci, tenis a také vysokoškolské studium. „Mám titul bakaláře, nyní se chystám na státnice, abych získala ten magisterský. Co se týče tenisu, tak mám vystudovanou nejvyšší trenérskou třídu a teď si chci dodělat i to civilní vzdělání,“ osvětlila své nejbližší plány trenérka.

Každá kategorie má něco do sebe

Machovská se věnuje převážně dětem, ale mezi její svěřence patří i dospělí. „Trénuji všechny kategorie, mladší žáky, starší žáky, dorost i dospělé. Těmi nejmladšími jsou čtyřleté děti. Každá z těch věkových kategorií má svá specifika a právě to mě baví,“ uvedla Machovská a pokračovala: „Trénuji i dospělé, kteří mají chuť naučit se tenis jen tak rekreačně. Jsou velice učenliví a pracovití. A je u toho legrace, takže je to spíše zábava než práce.“

Dobrý tenista je směs talentu a dřiny na tréninku

Že je tenis pořádná dřina, dokládá i četnost tréninků. „Trénink vždycky trvá hodinu. Děti chodí dvakrát do týdne. U starších hráčů, kteří chtějí hrát závodně, je to až šest tréninků za týden. Ti úplně nejlepší pak makají dvakrát denně, šest dní v týdnu.“

Pokud se někdo chce věnovat tenisu a vůbec obecně sportu na vysoké úrovni, musí začít už v brzkém věku. „S tenisem se začíná v těch čtyřech až šesti letech. Ale obecně platí, čím dříve, tím lépe. Nejdůležitější ale je, aby dítě samo chtělo, pokud ho do toho rodiče nutí, tak trénuje s nechutí a nikdy z toho nic nebude,“ objasnila úskalí začínajících tenistů krnovská trenérka.

Už i u malých dětí se dá bezesporu rozpoznat, jestli má vlohy pro sport a potažmo tenis nebo ne. „Talent se určitě poznat dá, ale tenis ani jiný sport není jenom o talentu. Je to hlavně o chuti pracovat, makat na sobě, zlepšovat se a mít nějaký sen, čeho chci ve sportu dosáhnout. A hlavně za tím snem jít a cesta není vždy úplně přímočará,“ uvedla Machovská a dodala: „V dnešní době jsou ještě dalším důležitým faktorem peníze. To není jenom problém tenisu, ale sportu vůbec.“

Důležité je, aby děti tenis bavil

Barbora Machovská se může pochlubit i svými trenérskými úspěchy. „Většina mých svěřenců se pohybuje na úrovni krajských přeborů. Někteří dosáhli už i na celorepublikové turnaje. Jsem hlavně ráda, že mají radost z pohybu a věnují se tenisu proto, že je to baví,“ usmívala se Machovská.

Tím se dostala ke své trenérské filozofii. „Takovým mým mottem je právě radost ze hry. Jinak to nemá význam a je to trápení obou stran, svěřence i trenéra. Radost ze hry a hrát, protože chci, to je úplně nejdůležitější,“ uzavřela své povídání krnovská tenisová trenérka Barbora Machovská.

MARTINA HOLUBOVÁ