Samotný bowling je příjemné spojení sportu, pohybu a zábavy s přáteli. Amatérská bowlingová liga je svým rozsahem i hráčskou základnou nejvýznamnější a nejmasovější česká bowlingová soutěž.

Jedenáctý ročník

Amatérská bowlingová liga je soutěž určená především hráčům začínajícím (rekreačním). Existuje od roku 2000 a v tomto roce vstupuje již do jedenáctého ročníku. Hraje se ve tříčlenných družstvech, jejichž složení není nijak omezeno. Mohou hrát společně muži, ženy i junioři bez rozdílu věku. To znamená rodinná družstva i vícegenerační, firemní družstva, družstva složená partou kamarádů a přátel a podobně.

Družstvo může mít až osm členů, ale ke každé hře se nastupuje ve třech hráčích. Ti se mohou prostřídat v případě pracovní či jiné zaneprázdněnosti.

Všechny své zápasy (čtyři hrací dny) hrají družstva ve všední den od osmnácti do třiadvaceti hodin. Měsíčně se hraje jeden hrací den od března do května, případně do června. V každém regionu jsou družstva rozdělena do několika výkonnostních skupin. Nově přihlášené družstvo je automaticky zařazeno do nejnižší výkonnostní skupiny (Přebor, Divize).

Hraje se o spoustu věcných cen a pohárů. V případě postupu do celorepublikového finále se bojuje o hlavní finanční prémii. Celková finanční dotace finále ČR je sto padesát tisíc korun českých.

Uzávěrka přihlášek

Dejte dohromady družstvo a pojďte do toho. Není důležité vyhrát, ale zasportovat si a pobavit se. Uzávěrka přihlášek nových družstev do jarní části jedenáctého ročníku je 28. února.´Hraje se ve sto dvanácti partnerských bowlingových centrech po celé ČR, rozdělených do sedmi regionů. Výhodou je, že družstvo nemusí nikam cestovat, ale hrajete v nejbližším partnerském centru.

Přímo z Krnova hraje ABL tým Devils, který také v loňském ročníku zvítězil. Nejbližší partnerské centrum v okolí Krnova je bowlingová herna v Opavě. Vrcholem každého kola je finále České republiky družstev a jednotlivců ABL, do kterého postupují ti nejlepší ze všech regionů (vítěz finále družstev se stává mistrem ČR a vítězi finále jednotlivců náleží titul mistr ABL nebo mistryně ABL).

Hlavním cílem této ligy je vytvoření dlouhodobé tradice v pořádání národní bowlingové ligy rekreačních hráčů bowlingu s plně profesionálním organizačním a výsledkovým servisem. V případě zájmu o další informace prosím kontaktujte medíální ředitelku soutěže Janu Štastnou na telefonním čísle 774 039 162 nebo na e-mail media@ablweb.cz . Přihlášky mužete vyplnit také přímo na internetové adrese www.ablweb.cz .

Z historie ABL

ABL se za svou historii stala svým rozsahem i hráčskou základnou nejvýznamnější a nejmasovější českou bowlingovou soutěží
První ročník odstartoval na podzim roku 2000 pouze v jednom regionu (Praha), zúčastnilo se dvacet dva družstev. Postupně se otevíraly další regionální skupiny a již ve třetím ročníku byly pokryty všechny regiony.

Desátého ročníku se zúčastnilo rekordní obsazení. Vzniklo sto osm partnerských bowlingových center po celé ČR – rozdělených do sedmi regionů. Finále ABL se již tradičně hraje v největším bowlingovém centru v ČR LUKA bowling Pardubice (osmnáct profesionálních bowlingových drah QUBICA AMF nejvyšší kvality).

Již čtyřem hráčům se podařilo zahrát perfect game 300, což je maximální možný nához. K dosažení maximálních tří setbodů musí hráč zahrát dvanáct striků za sebou. Strike je proveden, pokud je shozena celá sada deseti kuželek při prvním vypuštění koule.