Agility, inspirované parkurovými závody koní, se zabydlely i v Krnově. Necelá desítka nadšenců se schází každou sobotu v 18 hodin na kynologickém cvičišti na Hlubčické ulici. I když mají za sebou mnohdy perný den, na cvičišti se jim vrátí dobrá nálada i ztracená energie. Jejich psi se na trať evidentně těší a na jejich těle je napnut snad každý sval, aby mohli okamžitě vyběhnout přes překážky.

„Proč jsem si vybrala agility? Protože je v nich všechno. A hlavně trávím volný čas tím, co baví nejen mě, ale imé psy,“ prozradila Ludmila Bartošíková, jejíž pes Turbo v agilitách složil již několik zkoušek a také ostatní její svěřenci propadli kouzlu překážek. Základním pravidlem je překonávání několika překážek v co nejlepším čase a s co nejmenším počtem chyb. Samotné překážky se dělí do tří skupin - skokové (skok do výšky, do dálky, proskok kruhem), probíhací (pevný a látkový tunel, slalom) a zónové (kladina, šikmá stěna, houpačka, stůl). Na překážkách s kontaktní zónou jsou barevně vyznačeny začátky a konce překážky, do kterých musí pes šlápnout alespoň jednou tlapou.

Agility však nespočívají jen v pouhém bezhlavém přeskakování jednotlivých překážek. Důležitá je komunikace psovoda se psem, kteří musí trať proběhnout v konkrétním sledu a to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Není snadné vysvětlit psovi, aby skákal přes překážky v pořadí, které mu určíte, když jemu se líbí překážka jiná, nebo je právě poblíž jeho psí kamarád. „Nejhorší a nejzákeřnější překážka je asi slalom, kruh a houpačka, nebo obecně kontaktní zóny. Některým psům nevysvětlíte, že musí kruh proskočit a občas nevíte, jestli ho obejde, nebo skutečně proskočí,“ vyjmenovala Bartošíková záludné překážky.

Začít s agilitami lze téměř v každém věku. „Někdo říká, že je dobré učit agility odmalička, někdo se kloní spíš k názoru, že nejdříve by se mělo začít v roce. Podle mě je jediným kritériem poslušnost. Pes by měl umět alespoň přivolání, aby se na trati dal ovládat,“ řekl Vojtěch Bartošík, vedoucí kynologického cvičiště. Kdo má obavy z marných nákladů, pokud by jej parkur nebavil, strachuje se zbytečně. Na první hodinu ani na žádnou další není zapotřebí žádná speciální výbava. Jediná investice je chuť trávit společně volný čas se svým psem.

„Kdo chce dělat agility, musí mít taky dostatek trpělivosti. Psa trať nenaučíte za den,“ řekla Ludmila Bartošíková a její kolegyně Martina Kubálková dodala: „Nezbytné jsou i odměny, aby pes pracoval rád.“ Při vymýšlení odměn se přitom meze fantazii nekladou. Každý pes je jiný a každého lze jinak motivovat. Některý rád proběhne trať za malý kousek salámu či sýra, některému stačí ke štěstí oblíbená hračka. Při odměňování pamlsky však musí majitel dát pozor, aby podávané kousky byly skutečně malé a nestalo se tak, že se jich pes rychle přejí. Pro soutěživé typy je psí parkur ideální.

Soutěže se konají po celé republice a není problém si v nich porovnat zkušenosti a zdatnost. Na závodech samozřejmě není nouze ani o zábavu a trapasy. Někdy dráhu zkazí pes, někdy jeho velmi dobrý výkon pokazí psovod. „Trapas ze závodů? Třeba když zapomenete trať, jak se to jednou povedlo mně, to jste diskvalifikovaní hned,“ prozradil Vojtěch Bartošík to, co by většina lidí spíš raději zamlčela. Taková chyba není ničím neobvyklým, vždyť zapamatovat si během několika málo minut pořadí dvaceti překážek parkuru není nic snadného.

Proč agility vznikly, nikdo neví. Jedni říkají, že byly vymyšleny pro voříšky, kteří se nemohou účastnit výstav, jiní tvrdí, že byly vymyšleny právě pro zpestření výstav. Ať tak či onak, agility jsou dnes tím nejrovnoprávnějším sportem, jaký si lze představit. Neplatí zde žádná omezení, vyzkoušet si je mohou jak čistokrevní psi, tak také psi neurčitých ras, kteří často při závodech excelují. Nenáročné jsou i pro psovoda, nemusí to být žádný atlet. Překvapivě často se může velmi dobrých výsledků dočkat i člověk, který stěží vyjde schody do třetího patra. V současnosti existují i varianty agilit speciálně upravené pro vozíčkáře. Agility jsou prostě a jednoduše hra, která musí bavit. Pak se ze dvou bytostí, psa a člověka, stane dokonale sehraný tým.