„Shotokan karate to je jeden ze stylů karate, který vznikl v Japonsku. Řekl bych, že je to takový mateřský styl, protože existoval jako jeden z prvních a z něj se pak vyvinulo množství dalších stylů,“ objasnil laikům krnovský učitel Sawas Sofianidis.

Na Gymnasion Cup do Krnova se sjelo osmdesát pět soutěžících z pěti měst Moravskoslezského kraje. Kromě domácích krnovských karatistů zde soutěžili i zástupci z Přerova, Mohelnice, Opavy a Raduně. Karatisté se utkali v několika věkových kategoriích. V mužské kategorii byli nejmenšími chlapci ve věku 7 a 8 let, v ženské pak dívky od 8 let. Nejstaršími kategoriemi pak byli samozřejmě ženy a muži od 18 let.

Soutěžilo se také ve dvou odvětvích, kata a kumite. „Kata, to jsou sestavy technik úderů, takže soutěží každý sám. Kumite už je souboj ve dvojicích,“ uvedl Sofianidis.

Krnovský oddíl reprezentovalo hned třináct karatistů. „První krůčky v soutěži si vyzkoušeli Lenka Grochowieczová, Monika Lasovská a Jan Nykodým. Hezký výkon podala Barbora Sedláčková, která postoupila do finálových soutěží v kata,“ chválil mladé karatisty jejich učitel.

Velmi dobrou úroveň soutěží kata i kumite podpořili také krnovští borci. Ti v mužských kategoriích posbírali nejvíce medailí ze všech zůčastněných oddílů. Nejmladší z nich osmiletý Jannis Kortiš získal v kata stříbro a v kumite zlato. V kategorii třinácti a čtrnáctiletých hochů se hned o čtyři medaile podělili Šimon Vyboch a Rostislav Balner. Šimon vyhrál kata a v kumite skončil druhý. Rosťa pak v katách podlehl pouze svému oddílovému kolegovi a vybojoval stříbro, v kumite se postavil na třetí nejvyšší stupínek.

Mezi patnácti a šestnáctiletými mladíky se neztratili další dva Krnováci. Jakub Kot zvítězil v kumite a v katách byl třetí. Ondřej Šulák svého kolegu v katách překonal a vybojoval druhou příčku.

Také v mužské kategorii měl Krnov své zastoupení. Dva triumfy si odnesl Jakub Havlíček, který nenašel přemožitele ani v jedné ze soutěží. V katách ho doplnil na stupních vítězů druhý Zdeněk Lukeš, v kumite pak bronzový Ivo Jarka.

(hab, sw)