Podle britského deníku Independent egyptští archeologové mumie se zlatými jazyky našli na starověkém pohřebišti Qewaisna asi 460 kilometrů severně od Káhiry. Pocházejí z období mezi lety 300 před naším letopočtem až 640 našeho letopočtu. Objev zveřejnilo egyptské ministerstvo pro turistiku a památky na svém Facebooku.

Ostatky mumifikované těhotné ženy jsou staré dva tisíce let. Aktuálně se nacházejí ve varšavském Národním muzeu.
Těhotnou mumii pohřbili do špatného sarkofágu. Vědci nyní zjistili, co ji zabilo

Archeologická mise je objevila po odkrytí další části hřbitova. Zdejší hrobky navíc pocházely z různých časových období. Pohřební zvyky se podle vedoucího egyptského archeologického výzkumu Nejvyšší rady pro archeologii Aymana Ashmawida na jednotlivých sociálních úrovních lišily, a navíc podle všeho existovaly i různé způsoby pohřbívání a ukládání mumií.

Loni badatelé na tomto místě přitom již objevili lebku s ornamentem na zachovalém jazyku a muže, ženu a jedno dítě se zlatými jazyky. Celá lokalita pak byla odkryta již v roce 1989.

Nálezy ale nebyly v dobré kondici. Odborníci našli v ústech některých mumií, které samy byly ve špatném stavu, jen řadu zlatých úlomků. V hrobových místech ale nalezli také zlaté úlomky ze sošek vrbounů posvátných a lotosových květů, a dále pak několik posvátných ozdob, včetně kamenných hmoždířů a keramiky, které byly využity při procesu mumifikace.

Skutečné jazyky byly podle expertů během balzamování z mumií vyjmuty a nahrazeny zlatým plátkem, který měl zaručit komunikaci mezi staroegyptským bohem Usirem (Osiris), Pánem podsvětí. Právě zlatý jazyk jim měl umožnit přesvědčit tohoto boha, aby se slitoval nad jejich duší.

Bůh podsvětí

Portál Science Alert doplnil, že zlato bylo ve starověkém Egyptě oblíbeným materiálem pro výrobu ozdob pro pohřební obřady. Třpytivý kov byl považován za kůži boha Slunce Ra, který byl spojován s konceptem věčnosti a Sluncem zalitou částí dne. V egytptské mytologii jsou Ra a Usir, bůh zesnulých, plodnosti a úrody, hlavními postavami.

Egyptologové digitálně "rozbalili" mumii faraóna Amenhotepa I.
Vědci se odvážili "rozbalit" mumii faraona. Pomohla jim digitální technologie

Podle pověsti byl Usir svým žárlivým bratrem Sutechem zabit a rozsekán na kusy, které byly rozptýlené po celém Egyptě. Jeho žena Eset je však shromáždila dohromady, ale nepodařilo se jí ho oživit zcela. A tak se Usir stal bohem podsvětí. Od těch dob musí mrtvé duše putovat přes Usirovu stolici, kde se váží jejich srdce pomocí pírka pravdy. Pokud jsou lehčí, můžou jít do říše mrtvých, pokud jsou těžší, zhltne duši tvor Amemait čekající u Usirových nohou.

Na mnoha místech starověkého Egypta se konaly každoroční ceremonie právě na počet Usira. Byly to rituály plodnosti, které představovaly jeho vzkříšení.