Na fresce je vidět stříbrný tác, na němž leží placka podobná pizze, která je doplněna ovocem, jako jsou například granátová jablka nebo datle. Na tácu rovněž stojí pohár naplněný červeným vínem. „To, co je zachyceno na stěně starověkého domu v Pompejích, může být vzdálený předchůdce tohoto moderního pokrmu,“ uvedli archeologové v prohlášení.

Freska byla odhalena na stěně domu, k němuž přiléhala pekárna. Ta byla částečně odkryta v 19. století a v lednu tam byly obnoveny vykopávky, uvedlo italské ministerstvo kultury. „V pracovních prostorách u pece byly v minulých týdnech nalezeny kostry tří obětí,“ sdělili odborníci.

Poslední okamžiky života 

Antický přístav Pompeje, který leží nedaleko Neapole, zničila před téměř 2000 lety erupce sopky Vesuv spolu s římskými městy Herculaneum, Stabie a Oplontis. Obyvatele zastihla katastrofa nepřipravené a mnoho z nich poté zatuhlý popel věrně zachytil v posledních okamžicích života.

| Video: Youtube

Archeologický park Pompeje, který je rovněž památkou UNESCO, je po římském Koloseu druhou turisty nejnavštěvovanější památkou v Itálii.