Vědci nový druh pojmenovali Vectipelta barretti podle paleobiologa Paula Barretta, který 20 let pracoval v Přírodovědném muzeu v Londýně. Ten uvedl, že je „polichocen a velmi potěšen, že se mu dostalo takového uznání“, a zdůraznil, že „jakákoliv fyzická podobnost je čistě náhodná“.

Tyrannosaurus rex byl jeden z největších masožravých dinosaurů (teropodů) a zároveň jedním z největších suchozemských predátorů všech dob
Žádné zubaté monstrum. Ostré zuby tyranosaura zřejmě zakrývaly pysky, míní vědci

Přestože nový dinosaurus vykazuje jistou podobnost s posledním ankylosaurem objeveným na ostrově - nazvaným Polacanthus foxii - vědci se nedomnívají, že by oba druhy byly blízce příbuzné.

Vectipelta barretti. Ilustrační snímekVectipelta barretti. Ilustrační snímekZdroj: ČTK

Vectipelta barretti se od svého předchůdce objeveného v roce 1865 odlišuje jinou pánevní strukturou a podobou kostí na krku a zádech. Podle odborníků měl také ostnatější pancíř.

Nejbližší příbuzní byli nalezeni v Číně

Mezi nejbližší příbuzné nového druhu patří ankylosauři nalezení v Číně. To naznačuje, že v období spodní křídy, tedy před zhruba 145 až 100 miliony lety, žila tato zvířata na rozsáhlém území zahrnujícím dnešní Asii a Evropu.