Letečtí záchranáři spolu s horskou službou zasahovali ve čtvrtek 20. července u vážného úrazu v Jeseníkách. Operátoři dostali výzvu, že v hlubokém kaňonu Bílé Opavy leží zraněný muž, kterému se na dřevěném žebříku zřejmě během výstupu smekly nohy a následoval pád.

Půda všude kolem byla po nedávných deštích silně provlhlá a kluzká. „Ihned jsme vyrazili na místo. Zde jsme zjistili, že si muž poranil ruce. Měl oděrky na hlavě a pravděpodobně i otřes mozku,“ řekl k nehodě Jiří Hejtmánek, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Transport do nemocnice ale zkomplikoval nepřístupný terén. Naštěstí specialisté z Letecké záchranné služby (LZS) Ostrava mají zkušenosti se zásahy v tomto hlubokém kaňonu. „Na místo vzlétl vrtulník vybavený pomůckami pro práci v podvěsu a nad volnou hloubkou. Čtyřicetiletý muž byl ošetřen členy horské služby,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

„My jsme zatím muže zafixovali a ošetřili jej. Zároveň jsme převezli od naší služebny lékaře,“ popsal Jiří Hejtmánek činnost Horské služby Jeseníky.

Vrtulník záchranářů po příletu do Jeseníků nejdřív přistál na blízké Ovčárně. Tam se po ověření situace záchranáři připravili k zásahu v podvěsu. „Poté stroj dopravil záchranáře přímo nad místo události, aby mohli slanit k postiženému. Přestože byl pacient při vědomí, zasahující lékař konstatoval vážné poranění hlavy a vyslovil podezření také na poranění mozku,“ doplnil Humpl.

Po dalším ošetření byl turista vyzvednutý z místa, kde došlo k úrazu, a to v podvěsu pod vrtulníkem. Takto byl dopraven na Ovčárnu. Až tam jej posádka převzala na palubu stroje.

„Muže pak tým šetrně přepravil do ostravské Fakultní nemocnice a předal do péče lékařů urgentního příjmu,“ popsal šťastný konec Humpl, podle kterého byla úspěšná záchrana pacienta ze špatně přístupného místa důkazem bezchybné spolupráce a koordinace členů horské služby Jeseníky a speciálně vycvičených záchranářů LZS Ostrava.

„Důrazně doporučuji vzhledem k aktuální situaci na Bílé Opavě, aby návštěvníci lokality dávali zvýšený pozor na mokrých kamenech, chodnících i žebřících. Doporučuji také věnovat zvýšenou pozornost výběru vhodné obuvi,“ varoval Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. Dodal, že tato doporučení samozřejmě platí i pro ostatní oblasti Jeseníků.