Operační středisko moravskoslezských záchranářů přijalo krátce před polednem tísňové volání, že na Rýmařovsku došlo v lese k vážnému zranění muže.

Do zalesněné oblasti poblíž Tvrdkova vyjely týmy rendez-vous s lékařkou a posádka rychlé zdravotnické pomoci z Rýmařova. Operátoři na pomoc vyslali také vrtulník.

„Vzhledem ke skutečnosti, že ostravská posádka LZS právě zasahovala u jiné události, požádali o součinnost kolegy ze Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Olomouckého kraje,“ vysvětlil situaci mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Když týmy záchranářů dorazily na místo události, nejevil sedmačtyřicetiletý muž žádné známky života. První pomoc, včetně nepřímé srdeční masáže, byla poskytována přítomnými kolegy. V rozšířené resuscitaci pokračovaly posádky ZZS.

„Pacient byl zaintubován, uměle ventilován a připojen na přístroj zajišťující masáž srdce. Za podpory léků se po přibližně deseti minutách podařilo obnovit krevní oběh muže,“ doplnil Lukáš Humpl.

Zasahující lékaři konstatovali, že při pádu větve stromu, která jej zasáhla, utrpěl poranění hlavy a mozku. Pacient byl zajištěn krčním límcem, uložen do vakuové matrace a připraven k transportu do zdravotnického zařízení. Vrtulník jej následně šetrně přepravil do olomoucké fakultní nemocnice, kde byl předán do péče týmu oddělení urgentního příjmu.