Mladík se do Velkého kotle vydal spolu se skupinou dalších snowboardistů. Valící se sníh jej semlel před desátou hodinou dopoledne. „Okamžitě vyrazili záchranáři z Ovčárny a z Karlova pod Pradědem,“ informoval náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Než záchranáři dorazili, kolemjdoucí skialpinisté snowboardistu vyhrabali a snažili se jej oživit. „Šlo o těžký, nepřístupný terén, kam jsme museli i my na lyžích a brodili jsme se sněhem,“ popisoval situaci Klimeš a pokračoval: „V tom místě neměl nikdo, co dělat.“ Vzhledem k hrozícím sesuvům dalšího sněhu byli v tu chvíli v ohrožení všichni.

„Záchranáři muže museli intubovat a resuscitovat. Když se objevila srdeční akce, začali jej svážet do Karlova,“ sdělil mluvčí Záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. Transport po zemi byl jediným řešením, jak hocha z hor dostat. Byla sice připravená letecká záchranka z Olomouce a z Ostravy, ale kvůli špatné viditelnosti vrtulníky neodstartovali.

Během svozu do Karlova, kde už čekala sanitka a další zdravotníci, mladíkovo srdce opět vypovědělo. I přes další resuscitaci mladík na následky mnohačetných zranění kolem třinácté hodiny zemřel.

Okolí Velkého Kotle patří v Jeseníkách ke zrádným místům. Horští záchranáři vstup do tohoto katastru kvůli hrozícím sněhovým sesuvům a ochraně přírody v zimě nedoporučují. V pátek 13. února byl v Jeseníkách vyhlášen druhý lavinový stupeň. Vzhledem k vývoji počasí může nebezpečí v horách narůstat. „Stále chumelí a fouká vítr, proto očekáváme vzrůstající stupeň lavinového nebezpečí,“ dodal Klimeš.

V letošní zimní sezóně se jedná o první tragické úmrtí v Jeseníkách. Lavina se utrhla v oblasti Velkého kotle, která je označována jako lokalita s lavinovým nebezpečím. Turisty před vstupem do oblasti varují výstražné cedule.

Naposledy se lavina utrhla v Jeseníkách loni v březnu. Masa sněhu o šířce asi sto metrů se sesunula 7. března 2008 ze svahu ve Velkém kotli. V největším lavinovém katastru Jeseníků, který leží mimo turistické stezky, naštěstí v tu dobu nikdo nebyl. Lavina ujela vzdálenost asi tři sta metrů. V místě, kde se ze svahu utrhla, měla výšku dvacet až šedesát centimetrů.

Více:
Ve Velkém kotli spadla lavina

Ve Velkém kotli se lavina utrhla také 15. prosince 2007 a zasypala tehdy trojici mladých lyžařů z Olomoucka. Jednoho z nich vážně zranila. Trojice naštěstí nezůstala uvězněná pod sněhem. Všichni byli při pádu po vědomí a podařilo se jim zmobilizovat záchranáře. Mladíci tvrdili, že do Velkého kotle zabloudili, záchranáři je ale podezírali, že do zakázaného prostoru mířili za adrenalinovou lyžovačkou.

Více:
Lyžaři skončili pod lavinou, Mladíci prý zabloudili a utrhla se s nimi lavina a Mladíci si šli údajně do kotle zalyžovat

Zuzana Pršalová, Michaela Michalcová