Možná by mu zachránila život. Horská služba i zdravotničtí záchranáři o život mladého lyžaře bojovali marně.

Devětadvacetiletý lyžař v plné rychlosti vylétl ze sjezdové trati v Karlově pod Pradědem a utrpěl mnohočetná poranění. Na místo ve velice krátké chvíli dorazili záchranáři Horské služby. „Zjistili jsme, že si lyžař, který neměl ochrannou přilbu, nárazem do stromu přivodil větší množství zranění. Ve chvíli, kdy jsme přijeli, byl bez známek života, takže jsme s pomocí tzv. laického defibrilátoru ihned zahájili resuscitaci," uvedl k zásahu Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky.

Záchranáři z Horské služby stav zraněného konzultovali s dispečinkem Zdravotnické záchranné služby a poté jej za stálého poskytování pomoci na terénní čtyřkolce převezli na parkoviště pod sjezdovku. Tam si jej převzala posádka rychlé zdravotnické pomoci. „Pokračovala ve snaze o záchranu, zajistila dýchací cesty a použila přístroj pro srdeční masáž. Po chvíli na místě přistáli také letečtí záchranáři. Ani další společné úsilí, použití přístrojové techniky a léků však nevedlo k úspěchu a pacient na místě podlehl těžkému poranění v oblasti hlavy," sdělil smutný výsledek mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Okolnosti nehody nyní šetří Policie ČR.

„Jesenické sjezdovky jsou v těchto dnech velmi zaplněné lyžaři. Na místě je proto maximální opatrnost při jízdě a ohleduplnost k druhým," důrazně varoval náčelník Klimeš. Připomněl zároveň, že všichni by měli bezpodmínečně dodržovat Desatero FIS pro bezpečný pohyb na sjezdových tratích, které je na webových stránkách Horské služby.