Nájemníci Tibor Kotlár a Táňa Šuhajdová, kteří si pronajali byt v Libušině ulici, mají dost důvodů ke stížnostem. Mají pocit, jako kdyby bydleli u Pata a Mata.

Před rokem si pronajali dvoupokojový byt, za který řádně platí nájem přes pět tisíc korun plus inkaso. Navíc složili kauci na případné škody, které způsobí. Zatím ale škody pouze sami utrpěli. Byt je to sice pěkný, ale pan domácí jim dodnes nebyl schopen zajistit vytápění. Zánovní plynové topení jim v bytě pouze překáží, ale topit si musí sami elektrickým ventilátorem. „Náš byt změnil majitele, takže jsme nedávno podepisovali novou smlouvu.

Zajistit vytápění nám ale nedokázal ani ten původní, ani současný majitel. Pořád slyšíme jen výmluvy, proč to nejde. Máme malé dítě, tak jsme si zkoušeli byt vytopit sami elektrickým ohřívačem. Je tam pořád zima a přesto mi přišel nedoplatek za elektřinu přes deset tisíc. Když znovu uhodily mrazy, raději jsme se na pár dní odstěhovali k příbuzným,“ líčí svou situaci Tibor Kotlár.

V úterý 1. března ráno zděšení sousedé zjistili, že z přízemního bytu v Libušině ulici všemi otvory teče voda. Protekla přes podlahu do sklepa a ze sklepních okének proudila na ulici. Z okének visely rampouchy, na chodníku se vytvořila ledová plocha. Přivolaní vodaři hned uzavřeli hlavní přívod.

Sádrokarton nevydržel

Ukázalo se, že nový bojler, který byl v bytě před pěti měsíci instalován za osobní asistence majitele, byl ukotven pouze v sádrokartonu. Zatížení vodou nemohl vydržet dlouho, a tak se vytrhl ze zdi a zřítil se přímo na úplně novou pračku. Pračka je zničená a z ulomených trubek do bytu celou noc tekla voda. Nájemníci v té době byli u příbuzných, protože kvůli zimě je byt neobyvatelný.

V úterý časně ráno je přivolali sousedé, ať se co nejrychleji vrátí domů, protože z jejich bytu celou noc tekla voda a už kolem té havárie běhají hasiči i vodaři.

„Když jsme zjistili, na čem ten těžký bojler plný vody byl uchycený, došlo nám, že je to neskutečně zfušovaná práce a že se to mohlo vyrvat z křehké sádrokartonové stěny kdykoliv. Máme malé dítě, tak si raději ani nechci představit, co všechno se mohlo stát, kdyby někdo byl v ten okamžik v koupelně.

Klidně se to mohlo urvat, když byl bojler plný vřelé vody a pod proudem. Naštěstí jsme před odchodem z bytu vytáhli bojler ze zásuvky,“ krčí bezradně rameny Tibor Kotlár, kterého teď čeká celá řada starostí. Jak má vysušit zcela rozmáčený byt, když v něm není topení a venku je pod nulou? Jak přinutit majitele bytu, aby konečně něco začal řešit?

„I když se majitelé bytu vystřídali, neustále od nich slyšíme to samé. Výmluvy proč to nejde řešit. Už to znám nazpaměť. Že jsou řemeslníci nemocní, mají dovolenou nebo se k nám chystají už brzy. Když mi dojde trpělivost a začneme příliš naléhat a urgovat závady, tak nám klidně položí telefon. Za ten rok, co jsme se nastěhovali, jsme už na nájemném zaplatili spoustu peněz, a přesto je ten byt dodnes prakticky neobyvatelný,“ popisuje svou situaci Tibor Kotlár, který stojí před těžkým rozhodnutím, zda poslední úspory utratí raději za novou pračku nebo za právníka.