Tři posádky záchranné služby a další sanitka privátní dopravní služby musely v pátek 23. července odpoledne zasahovat u dopravní nehody, která se stala u obce Vysoké na Osoblažsku. Podle mluvčí bruntálské policie Pavly Tuškové dosavadní výsledky vyšetřování nasvědčují tomu, že nehodu zavinil řidič renaultu, který nedal přednost v jízdě.

V křižovatce se střetl s fiatem, ve kterém cestovalo pět osob. Zatímco řidiči obou dvou vozidel vyvázli jen s lehkými poraněními končetin a odřeninami, lidé na sedadlech spolucestujících dopadli mnohem hůře. Dvě spolujezdkyně dokonce museli záchranáři nejprve vyprostit ze zdemolovaných aut, než je mohli řádně ošetřit.

Srážka dvou osobních vozidel poblíž Vysoké byla záchranářům nahlášena po třinácté hodině. Na místo byly okamžitě vyslány výjezdové skupiny z Krnova i z Města Albrechtic. „Záchranná služba ošetřila na místě celkem pět osob, které cestovaly v havarovaných vozidlech. Dvě účastnice nehody přitom museli vyprošťovat z vozu hasiči. Oba řidiči, muži ve věku čtyřiadvacet a třiatřicet let, vyvázli ze střetu s lehkými poraněními končetin a odřeninami,“ řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Kvůli počasí nepřicházel zásah vrtulníku v úvahu

„Osmnáctiletý pacient byl zraněn středně těžce, a to v oblasti horní a dolní končetiny. Nejzávažnější poranění utrpěla dívka ve věku sedmnácti let. Jednalo se o zranění páteře. Zasahující lékař vyslovil podezření na poranění míchy a na místě nebylo možné vyloučit ani přítomnost vnitřního poranění v oblasti břicha. Stav dívky byl velice vážný. Další o rok starší pacientka utrpěla rovněž těžká zranění,“ doplnil ještě mluvčí záchranné služby.

Stav zraněných děvčat byl natolik vážný, že by je za normálních okolností čekal rychlý transport helikoptérou Letecké záchranné služby přímo na specializované pracoviště Fakultní nemocnice v Ostravě. Bohužel v době nehody panovalo nad celým krajem bouřkové počasí s prudkým deštěm a poryvy větru, takže za daných povětrnostních podmínek zásah vrtulníku nepřicházel v úvahu.

Všichni zranění byli v době zásahu při vědomí a komunikovali se záchranáři. Posádky sanitek je ošetřily, podaly jim léky a připravily pacienty na transport do Krnova. Zranění byli předáni na urgentním příjmu nemocnice v Krnově. Protože vzhledem k počasí bylo stále nemožné zapojit do akce vrtulník, musela transport mladší těžce zraněné dívky z krnovské nemocnice do ostravské fakultní nemocnice opět zajistit záchranná služba pozemní cestou.

Čtenáři v diskusi na webu bruntalskydenik.cz upozorňují, že to není první nehoda na této křižovatce. „Přes stopku je rozhled otřesný: terénní vlna od Polska, za kterou se schová osobák plus násep od Pitárné. Neomezená rychlost na hlavní před nebezpečným místem, řidiči jedoucí od hranice i přes obec 110 kilometrů včetně kamionů. Navíc to počasí,“ popsal místo jeden z diskutujících.

ČTĚTE TAKÉ:

Srážka dvou aut má vážné následky