„Řidič osobního vozidla Citröen Berlingo nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze vozovky, která byla zledovatělá,“ řekla k nehodě Ivana Křištofová z bruntálské policie. Ve chvíli, kdy muž projížděl zatáčku, dostal takzvané hodiny a ve smyku vyjel ze silnice, kde narazil bokem vozidla do stromu.

„Obvyklé je, že posádka vyjíždí za zraněnými na místo události. Případ ze středečního rána se proto značně vymykal běžné praxi. Pacient se totiž objevil přímo na výjezdovém stanovišti záchranné služby,“ uvedl mluvčí Lukáš Humpl.

Padesátiletého těžce zraněného muže přivezl do rýmařovského střediska záchranářů muž, který jel okolo. Místo není pokryto signálem mobilního telefonu a nebylo proto možné se dovolat pomoci. „Okolojedoucí motorista zraněného obětavě naložil do svého vozidla a přivezl až k rýmařovským záchranářům,“ uvedl Lukáš Humpl.

To byla ale velká chyba. I když se z místa nehody nedalo volat, měl muž zajet dál, kde už signál je. Zraněného je totiž zapotřebí odborně ošetřit přímo na místě události a před transportem jej zajistit speciálními pomůckami. „Neodborným a nezajištěným transportem, a to i sebelépe míněným, vystavujeme pacienta nejen značné bolesti, ale především značnému riziku vzhledem k možnosti zhoršení jeho stavu,“ upozornil Lukáš Humpl.

Je-li navíc podezření na závažnější poranění nebo si pacient sám stěžuje třeba na bolest v oblasti páteře, kupříkladu na zhoršené dýchání po nárazu a podobně, jeho přepravu je nutno ponechat vždy na záchranné službě.

„Padesátiletý pacient byl dezorientovaný, lékař při vyšetření zjistil vážná poranění hrudníku a páteře, jevil známky šokového stavu. Těžce zraněný muž, byť při vědomí a komunikující, utrpěl mnohočetná poranění a byl v ohrožení života,“ doplnil Lukáš Humpl. Rýmařovští zdravotníci postiženému podali nitrožilně léky, zafixovali jej a přepravili do Bruntálu, odkud putoval ve vážném stavu ještě dopoledne do Fakultní nemocnice v Ostravě Porubě.