Velké potíže působily ve čtvrtek ráno chodcům i motoristům v bruntálském regionu namrzlé chodníky a silnice. Mráz se postaral o téměř nepřerušovanou vrstvu ledu po celém regionu.

Dvě dopravní nehody se udály hned zrána u Rýmařova. Dva osobní vozy se střetly v osm hodin na kluzké silnici u Rýmařova, což se neobešlo bez zranění a zásahu záchranářů.

U nedalekých Jamartic, u statku ve Velké Štáhli se téměř ve stejnou chvíli střetly další dva automobily, které zablokovaly jeden jízdní pruh. „Tři zraněné si vyžádala dopravní nehoda u Valšova," řekla k další kolizi po deváté hodině dopolední mluvčí bruntálských policistů Pavla Welnová. K další nehodě došlo v ten samý času u Václavova u Bruntálu.

Potíže byly také u přehrady

Velké potíže s ledovkou byly také u Dvorců ve směru ke Slezské Hartě a na Opavsko, a též v oblasti Jeseníků. „Ledovka pokrývala silnice od sedmi hodin ráno. Veškerou techniku máme v terénu, silnice naše vozy rozsolují," ujistil dopoledne dispečer bruntálských silničářů Jaroslav Haluška.

Do hodiny se silničářům podařilo silnice zprůjezdnit, problémy měli motoristé poté už hlavně jen v křižovatkách, ve stoupáních, klesáních a zatáčkách, v nichž se led a sníh držel.

V Bruntále trpěli chodci

Už od rána bombardovali bruntálští obyvatelé pracovníky Technických služeb dotazy, kdy se jim podaří z chodníků a silnic odstranit ledovku. Nebyl to až tak jednoduchý úkol, jak si třeba někteří mysleli. Vždyť zrána dvacet minut pršelo, načež déšť okamžitě kvůli nízkým teplotám zamrzl, a vytvořil na komunikacích jen těžko průchozí a průjezdnou vrstvu. Technické služby neponechaly nic náhodě, a stejně jako silničáři vyslali veškerou techniku.

„Vlivům a rozmarům počasí se bohužel nedá předejít. Zprůchodňovali jsme zejména hlavní tahy, nebezpečná místa a přechody pro chodce. Lidé volali, že je ve městě kluzko, ale přes veškerou snahu a obětavost opravdu nemůžeme být v jeden okamžik všude," ujistil ředitel bruntálských Technických služeb Václav Frgal. 

Klouzalo to už včera

Podle silničářů byla ve středu situace nejhorší na trase z Horního Benešova do Starých Heřminov a dál na Opavu. Klouzalo to také u Bílčic směrem k hrázi přehrady Slezská Harta i dál na Bruntál a Opavu. Nebezpečná místa ze sněhu se na vozovkách vytvářela také v horských polohách v Jeseníkách. Riziko hrozí zejména v zatáčkách, stoupáních, klesáních a na křižovatkách.

Srážka s kamionem u Bílčic

I když byly veškeré vozovky v regionu včera sjízdné, došlo i k několika dopravním nehodám. Například u již zmíněných Bílčic, kde se střetl okolo 9 hodin dopoledne osobní automobil s nákladním. „Řidič osobního vozidla nedodržel bezpečnou vzdálenost a při klesání na zledovatělém a sněhem pokrytém povrchu vozovky narazil do nákladního vozu," sdělila k nehodě mluvčí bruntálských policistů Pavla Welnová.

Autobus s dvaceti cestujícími nedojel

Řidiči bourají už od počátku týdne. Když se k námraze přidá nárazový vítr, dostane se do problémů i linkový autobus s profesionálním řidičem. Na pondělní cestu ranním autobusem z Václavova směrem na Bruntál hned tak nezapomene dvacítka cestujících - více o nehodě a fotogalerie zde: Hasiči vyprošťovali autobus uvízlý v příkopu

Řidička nedobrzdila a srazila chodkyni

Řidiči musí počítat s tím, že jejich brzdná dráha se při náledí prodlužuje. Snad už si to bude pamatovat osmatřicetiletá řidička Toyoty, která přímo v Bruntále srazila chodkyni.

Ke střetu došlo na ulici Polní ve stejný okamžik, kdy havaroval autobus mezi Bruntálem a Václavovem.

„Řidička jedoucí ve směru k Zahradní ulici pravděpodobně nepřizpůsobila rychlost jízdy stavu komunikace. Zareagovala sice na skupinu chodců přecházejících silnici, ale po sešlápnutí brzdového pedálu vozidlo dostalo na kluzkém a zasněženém povrchu nekontrolovatelný smyk a pokračovalo v jízdě přímým směrem," uvedla Welnová. Ke střetu auta s chodkyní došlo už při minimální rychlosti, takže chodkyně utrpěla lehká zranění.

Řidička okamžitě poskytla chodkyni první pomoc a svým vozidlem ji převezla do Podhorské nemocnice v Bruntále k ošetření. Poté sama tuto událost oznámila na Policii České republiky. „Zraněná žena přecházela komunikaci v místě, kde se žádný přechod pro chodce nenachází," doplnila Welnová varování také pro chodce.

Silničáři dělají, co můžou

„V místech, kde udržujeme vozovky chemických posypem, jsou mokré a sjízdné," řekl dispečer bruntálských silničářů Josef Olbert. „Silnice ošetřené inertním posypem musíme udržovat opakovaně, jelikož zdrsňující vrstvu řidiči rozjíždějí," doplnil dispečer.

O situaci v ostatních okresech Moravskoslezského kraje více zde