Sobotní lyžovačka se pro osmatřicetiletého lyžaře v Jeseníkách proměnila ve velké drama. Při svém sjezdu kopce v Malé Morávce totiž neudržel balanc a škaredě spadl. Při ostrém pádu si způsobil mnohačetná poranění.

Ke zraněnému lyžaři vyjela nejprve posádka horské záchranné služby, která mu poskytla první pomoc. Na místo nehody byla přivolána také posádka rychlé záchranné pomoci z Rýmařova .

Při pádu si poranil páteř

„Protože zasahující lékař zjistil pravděpodobné poranění páteře, rozhodl se zraněného muže transportovat na pracoviště traumatologického centra ve Fakultní nemocnici Ostrava,“ řekl mluvčí Rychlé záchrané služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Stroj přistál nedaleko sjezdovky, letečtí záchranáři si převzali pacienta na palubu a zajistili jeho přepravu na specializované pracoviště.

Horská služba nabádá lyžaře k opatrnosti

Nebezpečné pády na lyžích však nemusí znamenat jen zlomeniny končetin nebo v horším případě poranění páteře. Důkazem toho je nedávný případ, který se odehrál na jedné z jesenických sjezdovek, kdy dívka neukočírovala rychlou jízdu a narazila do stromu. Její zranění byla natolik vážná, že se ji záchranářům nepodařilo zachránit.

„Jménem Horské služby znovu apeluji, aby návštěvníci hor dodržovali základní pravidla pohybu na sjezdovkách, zejména pak Desatero zásad FIS. Především musejí rychlost a způsob jízdy přizpůsobit svým schopnostem, terénním či sněhovým poměrům a samozřejmě i hustotě provozu,“ upozornil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.