Právě z usmrcení z nedbalosti žaloval Tomáše S. státní zástupce Miroslav Kotrla. „Předjížděl kolonu před ním jedoucích vozidel v době, kdy z protisměru přijížděl protijedoucí motocykl Kawasaki,“ řekl Kotrla. Při následném a nevyhnutelném střetu utrpěl motorkář natolik závažná poranění, že nepřežil. V době, kdy způsobil motorkáři smrt, byl Tomáš S. řidičem pouhé dva roky a jeho řidičské zkušenosti byly mizivé.

Předjet chtěl Tomáš S. cestou na víkend do Malé Morávky vozidlo, které ho zpomalovalo. Mezi pomalejším vozem a ním jel ještě motorkář. Byl to právě onen motorkář, který se rozhodl mezi Horním Benešovem a Miloticemi nad Opavou předjíždět, a Tomáš S. se vydal do protisměru neohroženě za ním. Že něco může vyjet z protisměru, to podcenil nejen Tomáš S., ale i před ním jedoucí motorkář, kterému se ještě podařilo zařadil zpět do kolony, když spatřil v protisměru muže na kawasaki.

„Nechápu,“ odpověděl obžalovaný Tomáš S. bruntálskému soudci Lumíru Čablíkovi na přímý dotaz, jak se nehoda odehrála. „Bavíme se o sekundě. Byl jsem někde, kde jsem neměl být,“ uvedl Tomáš S. Soudce odročil hlavní líčení kvůli výslechu dalších svědků na duben.