VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policista, který srazil chodce na přechodu, je nevinný

Krnov /POZNÁMKA/ -Při srážce policejního vozu se dvěma chodci v Krnově na místě zemřela žena a muž utrpěl vážná zranění. Dlouhé vyšetřování prokázalo, že policista, který stíhal prchající vůz, nijak nepochybil. Je nevinný.

24.2.2011 10
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Šilar

Policista, který při pronásledování ujíždějícího BMW v září 2009 smetl na Opavské ulici v Krnově dva chodce, je nevinný. Po roce a půl dlouhém šetření k tomuto závěru došla inspekce Policie ČR. Tento případ, kdy na přechodu pod koly policejního auta zahynula mladá žena a muž po nárazu utrpěl těžké zranění s trvalými následky, značně rozdělil krnovskou veřejnost.

V internetových diskusích část považovala za hlavního viníka tragédie řidiče BMW, který ujížděl před policejní hlídkou, část přisuzovala hlavní vinu nepozornosti mladého páru, který v osudný okamžik na přechodu zřejmě zazmatkoval, a část vyčítala policistům, že při noční honičce příliš riskovali.

Případ je uzavřen, policista je nevinný

„Tento případ byl zkoumán ze všech stran a byla mu věnována mimořádná pozornost. Po roce a půl dlouhém, pečlivém zkoumání vyšetřovatelé rozhodli o nevině policisty, který seděl za volantem. Policejní rada inspekce PČR rozhodl usnesením o odložení věci podle příslušného trestního řádu,“ oznámil na tiskovce novinářům vedoucí územního odboru Policie ČR v Bruntále Jaromír Tkadleček.

Případ, který v roce 2009 otřásl celým Krnovem, je tímto verdiktem uzavřen. Bolestné vzpomínky zůstanou nejen muži, který neštěstí přežil a do konce života ponese následky, ale také policistovi, který při honičce neúmyslně způsobil toto neštěstí.

O případu mluvil celý Krnov

Krnované také často diskutovali nad tím, zda riskantní pronásledování řidiče BMW bylo ze strany policie adekvátní reakcí na danou situaci. Policisté neznali důvod jeho útěku, nemohli posoudit jeho nebezpečnost ani závažnost jeho přestupků či přečinů. Kromě toho, že nezastavil policejní kontrole a že svou zběsilou jízdou ohrožoval ostatní řidiče, měl u sebe při zadržení také psaníčko s pervitinem.

V internetových diskusích se také často rozebíralo, zda policisté, kteří BMW pronásledovali, použili světelný maják a akustickou signalizaci. Svědectví náhodných kolemjdoucích se v některých detailech rozcházela. Zazněl také názor, že chodci by na přechod vůbec nevstoupili, pokud by na rovném přehledném úseku bylo už zdálky patrné, že se Opavskou ulicí řítí vozidlo s modrým majákem a sirénou.

Sirénu neměl, ale troubil

Vyšetřování potvrdilo, že policejní vůz byl dostatečně označen světelnou i zvukovou signalizací.Policista, který vůz při honičce řídil a srazil u Družby dva chodce, při svém postupu nijak nepochybil. Je nevinný, takže není důvod pro jakýkoliv postih. Šetření mělo dát především jednoznačnou odpověď na otázku, zda byl policejní vůz dostatečně viditelný a zda byla správně použita adekvátní výstraha. Nejednalo se totiž o klasicky označené policejní vozidlo, ale o auto dopravní policie s radarem v civilním provedení.

Auto je záměrně nenápadné, aby při silničních kontrolách mohlo neukázněné řidiče překvapit. Proto není ani vybaveno majákem napevno přimontovaným na střeše, ale pouze menším kulatým majáčkem, který se podle potřeby připevní na střechu vozidla pomocí silného magnetu. Šetření potvrdilo správné použití majáčku a navíc prokázalo, že policista při pronásledování dával ostatním účastníkům silničního provozui akustickou výstrahu troubením. To znamená, že když chodci vstupovali na přechod, měli důvod předpokládat blížící se nebezpečí.

Vyšetřovatelé se zabývali také tím, jaký úhel rozhledu měli v osudovém okamžiku policisté v autě i chodci u přechodu. Protože policista sedící za volantem jel vysokou rychlostí, byl z jeho pohledu mladý pár do poslední chvíle, než vstoupil do vozovky zakrytý křovím. Proto je zahlédl v poslední chvíli a nestihl už zabrzdit. Třiadvacetiletá žena byla po srážce na místě mrtvá a třicetiletý chodec utrpěl tak těžká zranění, že byl okamžitě letecky transportován do nemocnice v Ostravě.

V BMW vezl drogy

Řidič, který ujížděl policistům, byl dopaden pár hodin po neštěstí na přechodu. Jaký měl důvod, že policejní hlídce odmítl zastavit? Měl u sebe drogy, konkrétně psaníčko pervitinu, a na autě měl padělanou espézetku.

„Bylo zjištěno, že BMW má přední registrační značku vyrobenou z nestandardního materiálu.

Vozidlo bylo v dané době registrováno na jiného majitele,“ řekla mluvčí bruntálské policie Pavla Tušková.

Policista, který byl po prošetření případu uznán nevinným, dál slouží u policie. „Toho, že zůstal u sboru, si velice vážím a beru to jako důkaz jeho psychické odolnosti a profesionality.

Jsem si vědom, že takový zážitek v člověku zůstane už na celý život,“ řekl novinářům vedoucí územního odboru Policie ČR v Bruntále Jaromír Tkadleček.

MARKÉTA CHAROUSKOVÁ, FIDEL KUBA

>> POZNÁMKA FIDELA KUBY

Pastička na myši a tragédie na přechodu


Americký biochemik Michael Behe se proslavil tím, že své teorie o vzniku života na zemi demonstroval na pastičce na myši. Fascinovalo ho, že pastička je jednoduchý a současně geniální vynález. Pro ty, kteří doma myši ani tuto smrtonosnou léčku nemají, připomínám, že se pastička skládá pouze z pěti součástek: dřevěné podložky, úderového drátu, pružiny, pojistky a plíšku s návnadou. Pastička zabije myš pouze tehdy, když je všech pět prvků na svém místě. Stačí kteroukoliv součástku odstranit, a pastička už žádnou myš neuloví. Všechny součástky jsou stejně důležité pro fungování pastičky jako celku. Na příkladu pastičky Michael Behe zavedl pojem neredukovatelný systém.
Na pastičkový příklad a Beheho neredukovatelný systém jsem si vzpomněl nad internetovými diskusemi, když Krnováci řešili, kdo nese zodpovědnost za tragédii na přechodu před Družbou. Může za neštěstí grázl, který ujížděl před policií? Padá vina na horké hlavy policistů, kteří se pustili do riskantní divoké honičky v centru města? Může za to lehkovážnost a nepozornost chodců na přechodu? Způsobila neštěstí zeleň, která rychle jedoucímu řidiči zakryla výhled na postavy kolem přechodu? Stačí kteroukoliv z těchto příčin odebrat a nejspíš by se nikomu nic nestalo. Všechny příčiny, které vyústily v neštěstí, jsou stejně důležité, takže společně vytvořily Beheho neredukovatelný systém.
Lze určit hlavního viníka navzdory tomu, že všechny příčiny nehody jsou rovnocenné? Těžko chtít po mladých rozjařených chodcích, aby o půlnoci na liduprázdných ulicích předvídali smrtelné dopravní nebezpečí. Policisté samozřejmě nemohli pronásledovat podezřelé auto padesátkou. Netušili, zda před nimi prchá mladý pitomec s dávkou pervitinu a falešnou espézetkou nebo skutečně nebezpečný zločinec, takže při vyhodnocování situace raději počítali s tou horší variantou. Policisté dělali svou práci, jak nejlépe uměli, a podle závěru vyšetřovatelů použili správně světelné i akustické varování. Není možné vykácet zeleň u silnic jen proto, aby měli dobrý výhled řidiči kteří po městě jezdí stovkou, takže z celého rébusu mi vychází, že smrt a těžké zranění padá pouze na hlavu gaunera, který se rozhodl dupnout na plyn jako první. Byl to řidič BMW, kdo úmyslně porušoval zákon a spustil celý řetězec příčin a následků, které vyústily v tragédii. Ať už řidiče potrestá soud nebo mu to projde, on jako jediný z aktérů má důvod, aby ho hryzalo svědomí do konce života. V mých očích jsou všichni ostatní z obliga.24.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 17 000 Kč Mechanici a opraváři nákladních automobilů Automechanik servisu nákladních vozidel. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce - Krnov, Náplň práce:, - opravy nákladních automobilů, - práce ve dvousměnném provozu, Požadujeme: , - výuční list v oboru automechanik, - praxe v oboru min. 1 rok, - flexibilitu, - aktivní a samostatný přístup k práci, Nabízíme: , - jistotu ve stabilní dynamicky rostoucí české společnosti, - zaměstnanecké benefity , - ohodnocení dle výkonu , - pracoviště Krnov, Nástup dle dohody., , V případě zájmu zašlete prosím svůj strukturovaný životopis do 31.10.2018 na adresu: monika.simova@santatrans.cz. , Z: 15.10.2018. Pracoviště: Santa-trans s.r.o., Ve Vrbině, č.p. 592, 794 01 Krnov 1. Informace: Monika Šimová, +420 595 601 342,554 685 242. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 12 800 Kč Svářeči Svářeč - zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: místo výkonu práce : Vrchlického 10, Bruntál, Podmínky: vyučení není podmínkou, platný svářečský průkaz CO2 výhodou, znalost čtení výkresové dokumentace. Úkolová mzda, při nástupu v roce 2018 mzda od 15000,- Kč., Hlásit se na e - mail tomas.letal@elkoplast.cz nebo na tel. č. 775 295 302, Z : 18.8.2017 A : 3.5.2018. Pracoviště: Elkoplast cz, s.r.o. - pracoviště bruntál, Vrchlického, č.p. 1175, 792 01 Bruntál 1. Informace: Tomáš Létal, +420 775 295 302. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 15 000 Kč Svářeči Svářeč - zámečník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Vrchlického 10, Podmínky: platný svářečský průkaz CO2 výhodou, znalost čtení výkresové dokumentace. Úkolová mzda., Hlásit se na e - mail : martin.madr@elkoplast.cz, Z : 6.9.2017. Pracoviště: Elkoplast cz, s.r.o. - pracoviště bruntál, Vrchlického, č.p. 1175, 792 01 Bruntál 1. Informace: Mádr, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Internisti 35 000 Kč Lékaři v interních oborech Lékař - ka vnitřního lékařství, interní oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Rýmařov, VŠ, odborná způsobilost dle zák. 95/2004, vstřícné chování, vystupování, spolehlivost, odpovědnost., Nabízíme:, možnost práce na částečný úvazek,, příspěvek na stravování,, příspěvek na životní pojištění a penzijní pojištění, 25 dnů dovolené,, měsíční odměny., Benefity:, odměny při životních jubileích,, příspěvky na dětskou zimní nebo letní rekreaci v rámci holdingu, , , Hlásit se na e - mail : Hana.Camfrlova@phn.agel.cz nebo na tel. č. 554 700 231 - pí. Camfrlová, Z : 23.6.2016 A : 10.10.2018. Pracoviště: Podhorská nemocnice a.s. - pracoviště bruntál, Nádražní, č.p. 1589, 792 01 Bruntál 1. Informace: Hana Camfrlová, +420 554 700 231.

Videosouhrn 20.–21. října 2018

Sražení policistky, hrad pod palbou: a sumec albín: prohlédněte si videa víkendu

Ilustrační foto.

Svatováclavský hudební festival 2018 v Krnově

Herečka Jana Bernášková: Cesta z Krnova do Prahy byla těžká a trvala dlouho

ROZHOVOR/ Je krásná a talentovaná. Její cesta k herectví nebyla jednoduchá, přesto to nevzdala a dnes je uznávanou úspěšnou herečkou. Jana Bernášková je důkazem toho, že sny se občas plní.

Filmaři hledají lokace a chlapce ve věku 9 až 13 let

Krnov, Jesenicko - Režisér Tomáš Klein, který pochází z Krnova a dokončuje studium filmové režie na FAMU, by jako svůj celovečerní debut chtěl natočit adaptaci knihy Citlivý člověk spisovatele Jáchyma Topola.

Pět branek, dva vyloučení a výhra Břidličné

Zápas, ve kterém nebylo o zajímavé momenty nouzi, byl k vidění v Petrovicích. Fotbalisté hostující Břidličné vyhráli 4:1 a dotáhli se na čelo krajského přeboru.

Odboráři: Nepřesvědčili nás, že jsou tím správným kupcem

Ostrava − Odboráři z kunčické huti se po pátečním jednání s výkonným ředitelem Liberty House Jonem Boltonem shodují v tom, že je zástupci nového vlastníka rozhodně nepřesvědčili, že jsou tím správným kupcem.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT