VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policista, který srazil chodce na přechodu, je nevinný

Krnov /POZNÁMKA/ -Při srážce policejního vozu se dvěma chodci v Krnově na místě zemřela žena a muž utrpěl vážná zranění. Dlouhé vyšetřování prokázalo, že policista, který stíhal prchající vůz, nijak nepochybil. Je nevinný.

24.2.2011 10
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Šilar

Policista, který při pronásledování ujíždějícího BMW v září 2009 smetl na Opavské ulici v Krnově dva chodce, je nevinný. Po roce a půl dlouhém šetření k tomuto závěru došla inspekce Policie ČR. Tento případ, kdy na přechodu pod koly policejního auta zahynula mladá žena a muž po nárazu utrpěl těžké zranění s trvalými následky, značně rozdělil krnovskou veřejnost.

V internetových diskusích část považovala za hlavního viníka tragédie řidiče BMW, který ujížděl před policejní hlídkou, část přisuzovala hlavní vinu nepozornosti mladého páru, který v osudný okamžik na přechodu zřejmě zazmatkoval, a část vyčítala policistům, že při noční honičce příliš riskovali.

Případ je uzavřen, policista je nevinný

„Tento případ byl zkoumán ze všech stran a byla mu věnována mimořádná pozornost. Po roce a půl dlouhém, pečlivém zkoumání vyšetřovatelé rozhodli o nevině policisty, který seděl za volantem. Policejní rada inspekce PČR rozhodl usnesením o odložení věci podle příslušného trestního řádu,“ oznámil na tiskovce novinářům vedoucí územního odboru Policie ČR v Bruntále Jaromír Tkadleček.

Případ, který v roce 2009 otřásl celým Krnovem, je tímto verdiktem uzavřen. Bolestné vzpomínky zůstanou nejen muži, který neštěstí přežil a do konce života ponese následky, ale také policistovi, který při honičce neúmyslně způsobil toto neštěstí.

O případu mluvil celý Krnov

Krnované také často diskutovali nad tím, zda riskantní pronásledování řidiče BMW bylo ze strany policie adekvátní reakcí na danou situaci. Policisté neznali důvod jeho útěku, nemohli posoudit jeho nebezpečnost ani závažnost jeho přestupků či přečinů. Kromě toho, že nezastavil policejní kontrole a že svou zběsilou jízdou ohrožoval ostatní řidiče, měl u sebe při zadržení také psaníčko s pervitinem.

V internetových diskusích se také často rozebíralo, zda policisté, kteří BMW pronásledovali, použili světelný maják a akustickou signalizaci. Svědectví náhodných kolemjdoucích se v některých detailech rozcházela. Zazněl také názor, že chodci by na přechod vůbec nevstoupili, pokud by na rovném přehledném úseku bylo už zdálky patrné, že se Opavskou ulicí řítí vozidlo s modrým majákem a sirénou.

Sirénu neměl, ale troubil

Vyšetřování potvrdilo, že policejní vůz byl dostatečně označen světelnou i zvukovou signalizací.Policista, který vůz při honičce řídil a srazil u Družby dva chodce, při svém postupu nijak nepochybil. Je nevinný, takže není důvod pro jakýkoliv postih. Šetření mělo dát především jednoznačnou odpověď na otázku, zda byl policejní vůz dostatečně viditelný a zda byla správně použita adekvátní výstraha. Nejednalo se totiž o klasicky označené policejní vozidlo, ale o auto dopravní policie s radarem v civilním provedení.

Auto je záměrně nenápadné, aby při silničních kontrolách mohlo neukázněné řidiče překvapit. Proto není ani vybaveno majákem napevno přimontovaným na střeše, ale pouze menším kulatým majáčkem, který se podle potřeby připevní na střechu vozidla pomocí silného magnetu. Šetření potvrdilo správné použití majáčku a navíc prokázalo, že policista při pronásledování dával ostatním účastníkům silničního provozui akustickou výstrahu troubením. To znamená, že když chodci vstupovali na přechod, měli důvod předpokládat blížící se nebezpečí.

Vyšetřovatelé se zabývali také tím, jaký úhel rozhledu měli v osudovém okamžiku policisté v autě i chodci u přechodu. Protože policista sedící za volantem jel vysokou rychlostí, byl z jeho pohledu mladý pár do poslední chvíle, než vstoupil do vozovky zakrytý křovím. Proto je zahlédl v poslední chvíli a nestihl už zabrzdit. Třiadvacetiletá žena byla po srážce na místě mrtvá a třicetiletý chodec utrpěl tak těžká zranění, že byl okamžitě letecky transportován do nemocnice v Ostravě.

V BMW vezl drogy

Řidič, který ujížděl policistům, byl dopaden pár hodin po neštěstí na přechodu. Jaký měl důvod, že policejní hlídce odmítl zastavit? Měl u sebe drogy, konkrétně psaníčko pervitinu, a na autě měl padělanou espézetku.

„Bylo zjištěno, že BMW má přední registrační značku vyrobenou z nestandardního materiálu.

Vozidlo bylo v dané době registrováno na jiného majitele,“ řekla mluvčí bruntálské policie Pavla Tušková.

Policista, který byl po prošetření případu uznán nevinným, dál slouží u policie. „Toho, že zůstal u sboru, si velice vážím a beru to jako důkaz jeho psychické odolnosti a profesionality.

Jsem si vědom, že takový zážitek v člověku zůstane už na celý život,“ řekl novinářům vedoucí územního odboru Policie ČR v Bruntále Jaromír Tkadleček.

MARKÉTA CHAROUSKOVÁ, FIDEL KUBA

>> POZNÁMKA FIDELA KUBY

Pastička na myši a tragédie na přechodu


Americký biochemik Michael Behe se proslavil tím, že své teorie o vzniku života na zemi demonstroval na pastičce na myši. Fascinovalo ho, že pastička je jednoduchý a současně geniální vynález. Pro ty, kteří doma myši ani tuto smrtonosnou léčku nemají, připomínám, že se pastička skládá pouze z pěti součástek: dřevěné podložky, úderového drátu, pružiny, pojistky a plíšku s návnadou. Pastička zabije myš pouze tehdy, když je všech pět prvků na svém místě. Stačí kteroukoliv součástku odstranit, a pastička už žádnou myš neuloví. Všechny součástky jsou stejně důležité pro fungování pastičky jako celku. Na příkladu pastičky Michael Behe zavedl pojem neredukovatelný systém.
Na pastičkový příklad a Beheho neredukovatelný systém jsem si vzpomněl nad internetovými diskusemi, když Krnováci řešili, kdo nese zodpovědnost za tragédii na přechodu před Družbou. Může za neštěstí grázl, který ujížděl před policií? Padá vina na horké hlavy policistů, kteří se pustili do riskantní divoké honičky v centru města? Může za to lehkovážnost a nepozornost chodců na přechodu? Způsobila neštěstí zeleň, která rychle jedoucímu řidiči zakryla výhled na postavy kolem přechodu? Stačí kteroukoliv z těchto příčin odebrat a nejspíš by se nikomu nic nestalo. Všechny příčiny, které vyústily v neštěstí, jsou stejně důležité, takže společně vytvořily Beheho neredukovatelný systém.
Lze určit hlavního viníka navzdory tomu, že všechny příčiny nehody jsou rovnocenné? Těžko chtít po mladých rozjařených chodcích, aby o půlnoci na liduprázdných ulicích předvídali smrtelné dopravní nebezpečí. Policisté samozřejmě nemohli pronásledovat podezřelé auto padesátkou. Netušili, zda před nimi prchá mladý pitomec s dávkou pervitinu a falešnou espézetkou nebo skutečně nebezpečný zločinec, takže při vyhodnocování situace raději počítali s tou horší variantou. Policisté dělali svou práci, jak nejlépe uměli, a podle závěru vyšetřovatelů použili správně světelné i akustické varování. Není možné vykácet zeleň u silnic jen proto, aby měli dobrý výhled řidiči kteří po městě jezdí stovkou, takže z celého rébusu mi vychází, že smrt a těžké zranění padá pouze na hlavu gaunera, který se rozhodl dupnout na plyn jako první. Byl to řidič BMW, kdo úmyslně porušoval zákon a spustil celý řetězec příčin a následků, které vyústily v tragédii. Ať už řidiče potrestá soud nebo mu to projde, on jako jediný z aktérů má důvod, aby ho hryzalo svědomí do konce života. V mých očích jsou všichni ostatní z obliga.24.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Úředníci cestovních kanceláří a agentur Referent cestovní agentury. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Ruská 11, aktivní znalost Aj, komunikativnost, flexibilita, ŘP sk. B, práce na PC / Outlook, internet /, praxe v oboru výhodou, bonusy, pracovní cesty do zahraničí, hlásit se na e - mail : info@dajas-travel.cz, Z : 27.6.2018. Pracoviště: Dagmar janíčková - pracoviště, Ruská, č.p. 1632, 792 01 Bruntál 1. Informace: Dagmar Janíčková, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha prodejny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Kaufland Bruntál, Tř. Práce 1960/1, Příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, spolehlivost, dochvilnost., Doporučenky nemůžeme potvrzovat do 3 dnů, jelikož jezdíme po celé republice., Hlásit se na telefon 775 872 835 od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00, Z : 2.7.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště kaufland bruntál, tř. Práce, č.p. 1960, 792 01 Bruntál 1. Informace: Iveta Škubalová, +420 775 872 835.

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 22 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači Referent oddělení technické přípravy výroby - normovač. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Stará Ježnická 1, Referent oddělení technické přípravy výroby - normovač, , Krnovské opravny a strojírny s.r.o., stabilní společnost působící na českém a zahraničních trzích, vypisuje výběrové řízení na pozici referent oddělení technické přípravy výroby - normovač., , Hlavní výrobní program společnosti:, , " výroba, rekonstrukce, modernizace a opravy osobních a nákladních železničních kolejových vozidel, " výroba, rekonstrukce a modernizace tramvají, " strojírenská výroba, , , Profil uchazeče:, , " VŠ, SŠ vzdělání - strojní, ekonomie strojírenství, " praxe na pozici normovače výrobní strojírenské firmy výhodou , " znalost metod normování práce výhodou , " perfektní znalost čtení výkresové dokumentace, " NJ, příp. AJ na komunikativní úrovni výhodou, " znalost práce s PC, MS Office, " komunikativní a koordinační dovednosti, " občanská a trestní bezúhonnost, " fyzická a duševní způsobilost pro řízení motorových vozidel (ŘP sk. B), " zodpovědnost, samostatnost, flexibilita, , Od uchazeče se očekává:, , " normování výrobních procesů zejména svařování svařenců a montáže kolejových vozidel, " analýza stávajících procesů a aktivní podílení se na aplikaci nových , " spolupráce s technology na plynulém chodu výrobního procesu a jeho optimalizace, " neustále zlepšování chodu výroby , " výpočty časů jednotlivých zakázek, " zpracovávání podkladů poptávkových řízení, vč. veřejných zakázek, " dobré schopnosti operativního řešení výrobních problémů, " práce v informačním systému řízení zakázek, " základní znalosti procesů štíhlé výroby, , , Nabízíme:, , " plný pracovní úvazek, " zajímavou a zodpovědnou práci v perspektivní společnosti, " odpovídající finanční ohodnocení (22 000-30 000) + benefity, , Jiné sdělení:, , Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz do 31.8. 2018., Místo výkonu práce: Krnov, Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, , Z : 11.7.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič TATRA 815 ve stavební výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : okres Bruntál + Moravskoslezský kraj, Požadavky: , min. střední vzdělání s výuč. listem, řp. sk. C, CE vč. profesního osvědčení , platné dopravně psychologické vyšetření, praxe v řízení nákladních vozidel alespoň 1 rok, strojnický průkaz a obsluha mechanizace výhodou, časová flexibilita, spolehlivost, Nabízíme:, mzda 35 - 45 tis., zaměstnanecké benefity, , Hlásit se na e - mail david.vrla@lesostav.cz nebo na telefon 725 196 606 /od 8.00 hod. do 15.00 hod./ , Z : 25.6.2018. Pracoviště: Lesostav s.r.o., Jesenická, č.p. 1757, 792 01 Bruntál 1. Informace: David Vrla, +420 725 196 606.


Ilustrační foto

Rekreanti si stěžují i na malé hrníčky, mouchy a osamělost

Kryštof Kemp 2018 na Hukvaldech, 14. července 2018 v Hukvaldech.
54

Kryštof kraloval na Hukvaldech

Obvazovali zraněné sousedy

Hraničné Petrovice, Domašov nad Bystřicí - Když Zdeněk Mikš uslyšel dutou ránu, myslel si, že mu něco spadlo na střechu. Vyšel před dům na okraji Hraničných Petrovic nedaleko Šternberka a nikde nic. Zhruba 200 metrů na silnici směrem na Šternberk uviděl linkový autobus ve stromě. Řidič sjel z asfaltky a čelně narazil do statného listnáče.  

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

OBRAZEM: Začala demolice Bazalů

Demolice hlavní budovy včetně kryté tribuny a také protější části fotbalového stadionu Bazaly ve Slezské Ostravě o tomto víkendu nabrala na obrátkách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT