VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policista, který srazil chodce na přechodu, je nevinný

Krnov /POZNÁMKA/ -Při srážce policejního vozu se dvěma chodci v Krnově na místě zemřela žena a muž utrpěl vážná zranění. Dlouhé vyšetřování prokázalo, že policista, který stíhal prchající vůz, nijak nepochybil. Je nevinný.

24.2.2011 10
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Šilar

Policista, který při pronásledování ujíždějícího BMW v září 2009 smetl na Opavské ulici v Krnově dva chodce, je nevinný. Po roce a půl dlouhém šetření k tomuto závěru došla inspekce Policie ČR. Tento případ, kdy na přechodu pod koly policejního auta zahynula mladá žena a muž po nárazu utrpěl těžké zranění s trvalými následky, značně rozdělil krnovskou veřejnost.

V internetových diskusích část považovala za hlavního viníka tragédie řidiče BMW, který ujížděl před policejní hlídkou, část přisuzovala hlavní vinu nepozornosti mladého páru, který v osudný okamžik na přechodu zřejmě zazmatkoval, a část vyčítala policistům, že při noční honičce příliš riskovali.

Případ je uzavřen, policista je nevinný

„Tento případ byl zkoumán ze všech stran a byla mu věnována mimořádná pozornost. Po roce a půl dlouhém, pečlivém zkoumání vyšetřovatelé rozhodli o nevině policisty, který seděl za volantem. Policejní rada inspekce PČR rozhodl usnesením o odložení věci podle příslušného trestního řádu,“ oznámil na tiskovce novinářům vedoucí územního odboru Policie ČR v Bruntále Jaromír Tkadleček.

Případ, který v roce 2009 otřásl celým Krnovem, je tímto verdiktem uzavřen. Bolestné vzpomínky zůstanou nejen muži, který neštěstí přežil a do konce života ponese následky, ale také policistovi, který při honičce neúmyslně způsobil toto neštěstí.

O případu mluvil celý Krnov

Krnované také často diskutovali nad tím, zda riskantní pronásledování řidiče BMW bylo ze strany policie adekvátní reakcí na danou situaci. Policisté neznali důvod jeho útěku, nemohli posoudit jeho nebezpečnost ani závažnost jeho přestupků či přečinů. Kromě toho, že nezastavil policejní kontrole a že svou zběsilou jízdou ohrožoval ostatní řidiče, měl u sebe při zadržení také psaníčko s pervitinem.

V internetových diskusích se také často rozebíralo, zda policisté, kteří BMW pronásledovali, použili světelný maják a akustickou signalizaci. Svědectví náhodných kolemjdoucích se v některých detailech rozcházela. Zazněl také názor, že chodci by na přechod vůbec nevstoupili, pokud by na rovném přehledném úseku bylo už zdálky patrné, že se Opavskou ulicí řítí vozidlo s modrým majákem a sirénou.

Sirénu neměl, ale troubil

Vyšetřování potvrdilo, že policejní vůz byl dostatečně označen světelnou i zvukovou signalizací.Policista, který vůz při honičce řídil a srazil u Družby dva chodce, při svém postupu nijak nepochybil. Je nevinný, takže není důvod pro jakýkoliv postih. Šetření mělo dát především jednoznačnou odpověď na otázku, zda byl policejní vůz dostatečně viditelný a zda byla správně použita adekvátní výstraha. Nejednalo se totiž o klasicky označené policejní vozidlo, ale o auto dopravní policie s radarem v civilním provedení.

Auto je záměrně nenápadné, aby při silničních kontrolách mohlo neukázněné řidiče překvapit. Proto není ani vybaveno majákem napevno přimontovaným na střeše, ale pouze menším kulatým majáčkem, který se podle potřeby připevní na střechu vozidla pomocí silného magnetu. Šetření potvrdilo správné použití majáčku a navíc prokázalo, že policista při pronásledování dával ostatním účastníkům silničního provozui akustickou výstrahu troubením. To znamená, že když chodci vstupovali na přechod, měli důvod předpokládat blížící se nebezpečí.

Vyšetřovatelé se zabývali také tím, jaký úhel rozhledu měli v osudovém okamžiku policisté v autě i chodci u přechodu. Protože policista sedící za volantem jel vysokou rychlostí, byl z jeho pohledu mladý pár do poslední chvíle, než vstoupil do vozovky zakrytý křovím. Proto je zahlédl v poslední chvíli a nestihl už zabrzdit. Třiadvacetiletá žena byla po srážce na místě mrtvá a třicetiletý chodec utrpěl tak těžká zranění, že byl okamžitě letecky transportován do nemocnice v Ostravě.

V BMW vezl drogy

Řidič, který ujížděl policistům, byl dopaden pár hodin po neštěstí na přechodu. Jaký měl důvod, že policejní hlídce odmítl zastavit? Měl u sebe drogy, konkrétně psaníčko pervitinu, a na autě měl padělanou espézetku.

„Bylo zjištěno, že BMW má přední registrační značku vyrobenou z nestandardního materiálu.

Vozidlo bylo v dané době registrováno na jiného majitele,“ řekla mluvčí bruntálské policie Pavla Tušková.

Policista, který byl po prošetření případu uznán nevinným, dál slouží u policie. „Toho, že zůstal u sboru, si velice vážím a beru to jako důkaz jeho psychické odolnosti a profesionality.

Jsem si vědom, že takový zážitek v člověku zůstane už na celý život,“ řekl novinářům vedoucí územního odboru Policie ČR v Bruntále Jaromír Tkadleček.

MARKÉTA CHAROUSKOVÁ, FIDEL KUBA

>> POZNÁMKA FIDELA KUBY

Pastička na myši a tragédie na přechodu


Americký biochemik Michael Behe se proslavil tím, že své teorie o vzniku života na zemi demonstroval na pastičce na myši. Fascinovalo ho, že pastička je jednoduchý a současně geniální vynález. Pro ty, kteří doma myši ani tuto smrtonosnou léčku nemají, připomínám, že se pastička skládá pouze z pěti součástek: dřevěné podložky, úderového drátu, pružiny, pojistky a plíšku s návnadou. Pastička zabije myš pouze tehdy, když je všech pět prvků na svém místě. Stačí kteroukoliv součástku odstranit, a pastička už žádnou myš neuloví. Všechny součástky jsou stejně důležité pro fungování pastičky jako celku. Na příkladu pastičky Michael Behe zavedl pojem neredukovatelný systém.
Na pastičkový příklad a Beheho neredukovatelný systém jsem si vzpomněl nad internetovými diskusemi, když Krnováci řešili, kdo nese zodpovědnost za tragédii na přechodu před Družbou. Může za neštěstí grázl, který ujížděl před policií? Padá vina na horké hlavy policistů, kteří se pustili do riskantní divoké honičky v centru města? Může za to lehkovážnost a nepozornost chodců na přechodu? Způsobila neštěstí zeleň, která rychle jedoucímu řidiči zakryla výhled na postavy kolem přechodu? Stačí kteroukoliv z těchto příčin odebrat a nejspíš by se nikomu nic nestalo. Všechny příčiny, které vyústily v neštěstí, jsou stejně důležité, takže společně vytvořily Beheho neredukovatelný systém.
Lze určit hlavního viníka navzdory tomu, že všechny příčiny nehody jsou rovnocenné? Těžko chtít po mladých rozjařených chodcích, aby o půlnoci na liduprázdných ulicích předvídali smrtelné dopravní nebezpečí. Policisté samozřejmě nemohli pronásledovat podezřelé auto padesátkou. Netušili, zda před nimi prchá mladý pitomec s dávkou pervitinu a falešnou espézetkou nebo skutečně nebezpečný zločinec, takže při vyhodnocování situace raději počítali s tou horší variantou. Policisté dělali svou práci, jak nejlépe uměli, a podle závěru vyšetřovatelů použili správně světelné i akustické varování. Není možné vykácet zeleň u silnic jen proto, aby měli dobrý výhled řidiči kteří po městě jezdí stovkou, takže z celého rébusu mi vychází, že smrt a těžké zranění padá pouze na hlavu gaunera, který se rozhodl dupnout na plyn jako první. Byl to řidič BMW, kdo úmyslně porušoval zákon a spustil celý řetězec příčin a následků, které vyústily v tragédii. Ať už řidiče potrestá soud nebo mu to projde, on jako jediný z aktérů má důvod, aby ho hryzalo svědomí do konce života. V mých očích jsou všichni ostatní z obliga.24.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 650 Kč

Prodavači v prodejnách Pokladní - prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14650 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, výuční list nebo praxe výhodou, stravenky, 5 týdnů ŘD, , Výběrové řízení proběhne na ÚP Bruntál dne 26.3.2018 v 9:30 , hlásit se na e - mail : seveckova@penny.cz nebo na tel. č. 724 105 525, Z : 28.2.2018. Pracoviště: Penny market s.r.o. - prodejna rýmařov, Opavská, č.p. 1300, 795 01 Rýmařov. Informace: Monika Ševečková, +420 724 105 525.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 390 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Aktivizační pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15390 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA POZICI – AKTIVIZAČNÍ PRACOVNÍK, • místo výkonu práce: Domov pro seniory Vrbno, p. o. , Mnichov 262, 793 26, Vrbno pod Pradědem., • úvazek: 1,0, • platové zařazení: 6. – 7. platová třída (od 15390,- Kč až 25100,-Kč) + zákonné, příplatky, Požadavky, • dosažení věku 18 let, • minimálně úplné střední odborné vzdělání s maturitou, • bezúhonnost, • schopnost empatie a komunikace s uživateli, • schopnost samostatné práce, pečlivost, spolehlivost, flexibilita, tvořivost,, kreativita, • průběžné vzdělávání, kurz, • práce na PC, Charakteristika vykonávané práce:, • zabezpečuje aktivizační činnosti v zařízení směřující k rozvíjení osobnosti, zájmů,, znalostí, tvořivých schopností uživatelů (nácvik motorických, psychických a, sociálních schopností a dovedností uživatelů, provádění volnočasových aktivit), • velmi dobré komunikační a organizační schopnosti, • zabezpečení socioterapeutických činností, • organizuje informační besedy, tematické přednášky, čtení knih, soutěže,, hudební představení, podílí se na pilotních projektech organizace, výlety a, příležitostní akce pro uživatele sociálních služeb apod., • řádné vedení záznamů o pracovní činnosti, Písemná přihláška zájemce musí obsahovat tyto náležitosti:, • jméno, příjmení uchazeče, telefonní kontakt, • datum a místo narození uchazeče, • státní příslušnost uchazeče, • místo trvalého pobytu uchazeče, • datum a podpis uchazeče, K přihlášce je nutno doložit tyto doklady:, • strukturovaný životopis, • výpis z evidence Rejstříku trestu ne starší 3 měsíce,, • ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, • motivační dopis, • souhlas se zpracováním osobních údajů – materiály budou v případě splnění všech představ podstoupeny pro výběrové řízení na tuto pozici., Nástup možný: dle dohody., Materiály zasílejte online do 11. 5. 2018 na adresu: reditel@dps-vrbno.cz., Z : 23.4.2018. Pracoviště: Domov pro seniory vrbno, příspěvková organizace, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Jan Vavřík, +420 554 752 227.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Změna provedena dne 21.10.2016, místo výkonu práce : Krnov, Revoluční 49, příjemné vystupování, bezúhonnost, praxe výhodou, hlásit se na tel. č. 775872835 / po - pá vždy od 9.00 do 15.00 hodin /, Z : 20.6.2016 A : 23.10.2017 A : 24.4.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště krnov, Revoluční, č.p. 958, 794 01 Krnov 1. Informace: Škubalová, +420 775 872 835.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 22 960 Kč

Všeobecné sestry bez specializace Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22960 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkou práce : Krnov, Rooseveltova 51, Požadavky: 10 platová třída uvedená v příloze č. 3 - dle odpracovanýc let, příplatek za směnnost, noční příplatky, příplaky za práci v So a Ne., , Předpoklady: VŠ vzdělání, příp. VOŠ v oblasti zdravotnictví, osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dozoru, praxe v oboru vítána, výhodou zkušenosti s prací v sociálních službách se seniory schopnost empatie a laskavý přístup ke klientům. , , Hlásit se na e - mail h.havlikova@dskrnov.cz, Z : 9.4.2018. Pracoviště: Domov pro seniory krnov, Rooseveltova, č.p. 2141, 794 01 Krnov 1. Informace: Hana Havlíková, +420 554 684 636.


Vládní návštěva Moravskoslezského kraje, 25. dubna 2018 - zastávka v Gutech, u místa kde vyhořel Kostel Božího Těla. Premiéra Andreje Babiše a ministry společně s hejtmanem Ivo Vondrákem doprovázela i starostka Třince Věra Palkovská.
133

Vládní návštěva v kraji skončila. Kam Babiš s ministry zamířil? Podívejte se!

"Co nesežere kůrovec to povalí vichřice." Holiny v okolí obce Petrovice.
28

Poslanci pošlou do lesů na sever Moravy inspekci. Stav je katastrofální

Krnovští gymnazisté uspěli v Biologické olympiádě

Nedávno se ve Středisku přírodovědců v Ostravě sešli nejlepší biologové moravskoslezských středních škol, aby poměřili své znalosti v krajském kole Biologické olympiády. Hlavním tématem obou kategorií byly odpady v přírodě.

Pozor na kola! Zámek nestačí

Kola zmizela v minulých dnech ze stojanů i ze sklepa. Jen minulé úterý řešili policisté tři krádeže.

Dobrovolník Ondřej už více než rok pomáhá Jiřímu

Na začátku byla touha dělat něco užitečného. A tak se osmatřicetiletý Ondřej z Krnova stal dobrovolníkem.

Ministr Brabec: S další miliardou na kotle zmizí z ovzduší tuny a tuny prachu

/ROZHOVOR/ Ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec v úterý na krajském úřadě v Ostravě uzavřel dobrovolnou dohodu s Třineckými železárnami a Moravskoslezským krajem, která by měla přispět ke zlepšení ovzduší v regionu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT