Majitelé nemovitostí, obzvláště těch starých a zanedbaných, to nemají vůbec jednoduché. Často splácí hypotéky a zároveň je třeba dům opravovat, aby někomu nespadl kus omítky na hlavu.

Což se může snadno stát, obzvláště pokud máte dům v centru města nebo na nějakém rušném místě. Tržnice na náměstí Minoritů je oblíbeným nákupním místem Krnovanů. Mohou si zde obstarat sezonní ovoce, zeleninu, sazeničky a květiny. Prodejci bývají na místě od časného rána.

Co to spadlo?!

Ve středu kolem 10. hodiny dopoledne zde atmosféru, která bývá obvykle poklidná, narušila nečekaná rána. Na plácek vedle domu, u něhož se tržnice nachází, dopadl kus omítky. „Zrovna jsem seděla a úplně jsem leknutím vyskočila," říká Viktorie Vrzalová, která je ještě hodinu poté tím, co se stalo, rozrušena.

Paní Vrzalová chodí na tržnici téměř denně za kamarádkou prodejkyní.

„Kdyby to na někoho padalo, nestihl by uskočit, myslím, že to mohlo někoho zabít," dodává jeden z místních prodejců, Andřej Wegrzyn. „Hned přišel pán s lopatkou, zametli to, ale nahoře je díra a na zemi je podle prachu vidět, jak velký kus to byl," ukazuje Viktorie Vrzalová.

Omítka spadla přibližně z desetimetrové výšky.

Krnovan Štefan Trenčanský, který byl u toho, se obává, že se mohou uvolnit i další kusy omítky a ohrozit prodejce nebo návštěvníky tržnice. „Tam, kam omítka dopadla, naštěstí v tu chvíli nikdo nestál, ale jinak tam lidi chodí. Bývám tam denně, tak vidím, kolik lidí tudy projde, i maminky s kočárky, tak ať se nikdo nediví, že to na mě zapůsobilo.

Všichni jsme se opravdu lekli," vysvětluje své obavy Štefan Trenčanský.

Dům se opravuje postupně

To, co viděl, na něho zapůsobilo natolik, že šel na radnici, aby na nebezpečí upozornil. „Pan tajemník mě vyslechl, ale nemohl to v tu chvíli řešit, vzal si na mě kontakt," uvedl pan Trenčanský.

Vyjádření majitele domu se nám nepodařilo získat, ale nájemce, který v domě provozuje hernu, se vlastníka zastal.

„Každou korunu, kterou vydělá, investuje do oprav. Jsem zde už osmnáct let, nikdy se nic podobného nestalo, majitel celou dobu průběžně kromě toho, že splácí hypotéku, dům opravuje. Prioritou byla oprava střechy, musel také vyměnit okna, dům se opravdu postupně opravuje," uvedl Bedřich Paroubek.

Než se podaří opravit i fasádu, bude zřejmě majitel muset provést nějaké provizorní opatření. Omítku oklepat nebo alespoň vyvěsit ceduli: Pozor, padá omítka! Ona samozřejmě nepadá pořád. Ale stačí, když spadne ještě další kus a stane se to zrovna ve chvíli, kdy tudy někdo půjde. A to by si jistě nikdo nepřál.

Gabriela Mathiasová