Vlaky na trati mezi Olomoucí a Velkou Bystřicí se rozjely už po středečním poledni. Tramvaje však přes přejezd hned tak cestující nesvezou.

Poškození kolejiště i trolejí je značné. Škody předběžně odhaduje Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) v řádu milionů korun.

„Tramvaje nebudou jezdit ještě v řádu několika týdnů,“ sdělila ve středu po poledni mluvčí DPMO Anna Sýkorová.

Dopolední kontrola podle DPMO odhalila výrazné poškození jak kolejového svršku, tak trolejí.

„Koleje bude nutné vyměnit v délce dvanácti metrů od křížení se železniční tratí směrem na Pavlovičky. U tramvajové troleje došlo vlivem vysokého žáru ohně při požáru k propnutí a následnému prasknutí. Měnit musíme úsek v délce zhruba tři sta metrů,“ popisovala následky.

Škodu na tramvajové infrastruktuře odhaduje DPMO v řádu milionů korun.

„U některých věcí zatím není hotová diagnostika,“ vysvětlila Sýkorová.

Místo tramvajové linky číslo 4 bude v úseku hlavní nádraží – Pavlovičky nadále jezdit náhradní autobusová doprava, a to v patnáctiminutovém intervalu.

close Náhradní autobusoví doprava mezi hlavním nádražím a Pavlovičkami info Zdroj: DPMO zoom_in Náhradní autobusoví doprava mezi hlavním nádražím a Pavlovičkami

Rozsáhlý požár a pět zraněných

Na železničním přejezdu v Divišově se v úterý po osmé hodině srazil osobní vlak jedoucí od Velké Bystřice s kamionem. Při nehodě došlo k rozsáhlému požáru a vykolejení části vlaku. Drážní inspekce předběžně odhaduje celkovou škodu na více než 26 milionů korun.

Podle Drážní inspekce byla signalizace na přejezdu v době srážky v provozu. Jak a proč k nehodě došlo, zjišťuje policie. Mohutný požár vznikl kvůli protržené palivové nádrži vlakové soupravy. Po srážce zůstal tahač na jedné straně a návěs kamionu na druhé straně přejezdu.

Požár zasáhl také osobní auto u přejezdu, které mířilo opačným směrem než kamion. Jeho řidič stačil před ohněm utéct. Dým z požáru na Bělidlech byl vidět ve městě kilometry daleko.

Záchranáři ošetřili na místě pět lidí, včetně dvou cestujících z vlaku. Čtyři zranění skončili v olomoucké fakultní nemocnici. Zranění by měla být lehčího charakteru, bez ohrožení na životě.