Za první čtvrtletí letošního roku zemřelo na silnicích Moravskoslezského kraje patnáct osob, dalších jedenačtyřicet utrpělo těžká zranění, s lehčími poraněními vyvázlo 446 lidí. Oproti stejnému období loňského roku došlo k nárůstu mrtvých (+4) a lehce zraněných (+52). Naopak se snížil počet těžce zraněných (-4). Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo tiskové oddělení moravskoslezské policie.

Letos policisté vyšetřovali 1737 nehod. V porovnání s minulým rokem to představuje pokles o 122.

Nejvyšší počet nehod zaznamenali policisté v Ostravě (588), naopak nejméně na Bruntálsku (18). Co se týká jednotlivých dnů, nejvíce se bouralo v pondělí (303) a ve středu (274). Nejklidnější jsou neděle (181) a úterky (219).

Nejčastější příčinou havárií byl nesprávný způsob jízdy (892). Při těchto karambolech zemřely čtyři osoby, osm lidí utrpělo těžká a 122 lehká zranění. Následuje nepřiměřená rychlost (402), která si vyžádala šest mrtvých, šestnáct těžce a 134 lehce zraněných. Na třetím místě je nedání přednosti v jízdě (200) – jeden mrtvý, třináct těžce a 134 lehce zraněných.

Chodci zavinili 31 nehod, z toho děti jedenáct. Při kolizích tři lidé přišli o život a dvě osoby byly vážně zraněny.

Ve 123 případech policisté u viníků nehod zjistili alkohol, který má na svědomí tři těžká a šestačtyřicet lehkých zranění. Policisté od ledna do konce března evidovali patnáct srážek s tramvají, devět s domácí zvěří a 126 s lesní zvěří.

Během prvního čtvrtletí bylo zaznamenáno také osm dopravních nehod na železničních přejezdech.