Pád z lešení, které stojí kolem čtyřpodlažní budovy, byl strašný. Ani bleskurychlý příjezd záchranky nemohl tragédii odvrátit. Třiapadesátiletý dělník byl na místě mrtev.

„Informaci o pádu člověka z lešení obdrželi záchranáři před šestnáctou hodinou. Ani rychlý příjezd odborné pomoci do pěti minut po oznámení již život tohoto muže nemohl zachránit. Zasahující lékař u něj zjistil selhání všech základních životních funkcí. Utrpěl vážná poranění, kterým na místě podlehl ještě před příjezdem záchranářů. Lékař byl nucen konstatovat jeho smrt,“ uvedl mluvčí záchranky Lukáš Humpl.

„Muž zde prováděl pracovní činnost na základě pracovní smlouvy. Příčinu úmrtí určí nařízená soudní pitva. Další okolnosti nyní šetří kriminální služba,“ upřesnila policejní mluvčí Pavla Tušková.

Parta pracovníků z firmy AFstav zateplovala fasádu už několik týdnů, takže je obyvatelé domu už od vidění znali. Zdravili se a občas spolu prohodili pár slov o tom, jak jim šla práce od ruky, co už je hotové a co je ještě čeká.

„Šla jsem kolem toho lešení na nákup do Roxany asi ve tři hodiny. Ještě jsem těm řemeslníkům v žertu říkala: dnes to raději zabalte dřív, vždyť je pátek, práce vám neuteče a za chvíli stejně bude tma. Jen krčili rameny, že by rádi šli domů, ale ještě tam nahoře musí dokončit práci. A asi hodinu po tom jeden z nich spadl a zahynul. Je to strašné neštěstí, pořád se z toho nemůžu vzpamatovat. Známe je sice jen od vidění, ale určitě odvádějí dobrou práci,“ uvedla žena, která bydlí v domě obestavěném lešením.

Sousedé se vyrovnávají s tím, že nová fasáda, na kterou se tak těšili, jim teď bude připomínat tragédii. Zateplování domu, při kterém došlo k tragédii, provádí krnovská firma AFstav, která má s tímto oborem stavební činnosti bohaté zkušenosti. Kriminalisté zahájili výslechy svědků a celé pracovní čety, a zároveň nařídili soudní pitvu mrtvého dělníka.

Šetření má objasnit, zda pracovnímu úrazu bylo možné zabránit a zda na stavbě byly dodržovány všechny bezpečnostní předpisy. U smrtelných pracovních úrazů je takový postup policie bežná praxe, aby se potvrdila či vyloučila možnost cizího zavinění z nedbalosti. Dělník nebo někdo z jeho nadřízených mohl například podcenit povětrnostní podmínky nebo opomenout některé z pravidel bezpečnosti práce.

Firma AFstav působí na Krnovsku už řadu let, a dosud měla velmi dobrou pověst. Také proto jí město Krnov v minulosti svěřilo celou řadu významných veřejných zakázek. Asi nejznámější je generální přestavba krnovského Prioru, za kterou AFstav dokonce převzal ocenění Fasáda roku 2006.

Dobré reference firma sklízela i za další krnovské zakázky, jako je například přístavba Základní školy na Janáčkově náměstí, generálka školní jídelny u gymnázia a krnovské knihovy, nebo rekonstrukce krnovského náměstí. Významnou zakázkou byly také stavební práce na faře v Třemešné a na smuteční síni Města Albrechtic.

Zateplování panelových sídlišť a obytných domů byla činnost, na kterou se AFstav již delší dobu specializuje. Na svých internetových stránkách má AFstav prohlášení, že se zavazuje v oblasti prevence a bezpečnostních opatření neustále vyhledávat a vyhodnocovat rizika a jejich možné dopady na zdraví a bezpečnost zaměstnanců, plánovat a realizovat opatření vedoucí k odstranění nebo snížení těchto rizik a vychovávat vlastní zaměstnance i další osoby pracující na pracovištích společnosti AFstavu tak, aby dbali o svou vlastní bezpečnost a také o své zdraví.

Právě policejní vyšetřování všech okolností pracovního úrazu na náměstí Hrdinů může potvrdit, zda tato tvrzení byla míněna vážně nebo zda jde jen o plané proklamace.