Na dně zatopeného lomu ve Svobodných Heřmanicích lze najít leccos. Pod hladinou jsou atrakce pro potápěče, třeba vrak auta, autobusová zastávka nebo truhla s pokladem. Ale také pomníčky se jmény utonulých potápěčů. Jsou i na břehu.

Atraktivní potápěčská lokalita ve Svobodných Heřmanicích zvaná Šifry má na svém smutném kontě dvě další jména. Tentokrát jde o polské potápěče, kteří zahynuli v neděli, když zkoušeli ponor pod ještě ledem zamrzlou vodu. Pod hladinu šli tři, vyplaval jen jeden. Tělo prvního utonulého potápěče museli záchranáři vyprostit zpod ledu motorovou pilou a pak jej poměrně krkolomně dopravili na břeh, pomocí vrtulníku.

„Stroj naletěl těsně nad hladinu zamrzlé vodní plochy, zdravotnický záchranář sedící na jeho ližině muže zachytil a tělo bylo dopraveno ke břehu. Zasahující lékaři však již mohli pouze konstatovat smrt,“ popsal zásah mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Tělo druhého utonulého muže našli večer policejní potápěči. „I tento druhý potápěč měl vybavení pro ponor pod ledem. Co bylo příčinou úmrtí, určí pitva, zatím jsme neshledali cizí zavinění,“ řekla policejní mluvčí Pavla Tušková. Odborníci překontrolují i techniku, zda byla v pořádku. Překvapivé je, že k akci nebyli vůbec přivoláni profesionální hasiči z Bruntálu, kteří mají na tyto záchranné akce vybavení i vycvičené muže. Vše se odehrálo v policejní režii, do pátrání pod hladinou byli nasazení také policejní potápěči z oddělení speciálních potápěčských činností z Brna a Frýdku-Místku.

Hloubka: až šedesát metrů

Lom ve Svobodných Heřmanicích mají potápěči rádi kvůli čisté vodě a dobré viditelnosti, až okolo dvaceti metrů. Maximální hloubka je tu šestatřicet metrů. Rádi sem jezdí také polští sportovci. A bohužel zde také lidé umírají. Podle potápěčů ale nejde o nijak rizikové místo, nejsou zde víry ani silné proudy. V drtivé většině jde o chybu potápěče. „Bohužel, mnozí potápěči přecení své schopnosti, nemají v pořádku techniku, nebo dlouho nebyli pod vodou, a když dojde k problému, snaží se dostat co nejrychleji na hladinu. Rychlý výstup z hloubky však znamená závažná poranění plic, které bohužel končí i smrtí,“ varoval už před lety bruntálský záchranář a potápěč Bolek Höfer.

Nedělní potápěčská tragédie nebyla první neštěstí ve Svobodných Heřmanicích. Například v dubnu 2007 utonul v lomu čtyřicetiletý otec se svou sedmnáctiletou dcerou, a to i přesto, že byli údajně zkušenými potápěči. K úmrtí došlo při jejich společném ponoru. Problémy nastaly, protože dívka měla při ponoru na sobě zátěžový potápěčský opasek s nepřiměřeně velkou zátěží. Proto došlo při ponoru k nadměrně rychlému klesání. Otec se ji snažil vynést na hladinu, ale sám vystoupal velice rychle. Oba potápěči ztratili vědomí a oddělili se od sebe.

Tentýž rok se zde utopila také jednapadesátiletá žena z Polska. Příčinou smrti bylo poškození plic z přetlaku, který pravděpodobně vznikl při nadměrně rychlém výstupu potápěčky z hloubky.

O něco více štěstí měl patnáctiletý mladík, který při ponoru dostal alergickou reakci a začal se topit. Přítomný otec se ho snažil vytáhnout ihned na hladinu, ale toto se mu nepodařilo. Došlo k poškození mozkové tkáně nedostatečným zásobováním okysličenou krví v důsledku poruchy vědomí, podchlazení a vdechnutí tráveniny do dýchacích cest. Skončil ve vážném stavu v nemocnici.