Sněhová kalamita už byla příčinou mnoha dramatických událostí. Jednou z nich bylo pondělní zranění šestileté holčičky, na kterou přímo na Hlavním náměstí v Krnově spadl ze střechy vysokého domu těžký sníh s kusy ledu. Po nárazu se dívce okamžitě podlomila kolena a držíc se za hlavu upadla na zem. Kolem zraněného dítěte se ihned seběhla skupinka lidí, kteří zavolali rychlou záchrannou službu.

„Šestiletá dívka utrpěla zranění na hlavě a na horní končetině. Záchranná služba zraněnou na místě ošetřila a převezla ji do krnovské nemocnice,“ popsal zásah mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Spolu se záchrankou na místo dorazila také městská policie, která prostranství pod střechou uzavřela. „Do doby, než hasiči odstranili sníh, strážníci zabezpečili okolí páskou,“ řekl velitel městské policie Pavel Moravec.

K nebezpečnému ledovému převisu museli hasiči vystoupit po dlouhém výsuvném žebříku. Poté kusy ledu poshazovali na zem. Dům, ze kterého led spadl, je majetkem města. „Pracovníci správy majetku města pravidelně vizuálně kontrolují střechy městských domů a v případě sněhových převisů či velkých rampouchů spolupracují s hasiči, kteří tyto nebezpečné stavy odstraní. Máme rizikové domy, z nichž každou zimu sundáváme sníh, tento dům však mezi ně nepatří.“ řekl Pavel Pospíšil z oddělení správy bytů a nebytových prostor.

Další komplikace, které způsobily závěje sněhu, musela řešit záchranná služba z Města Albrechtic. Ta byla přivolána k akutnímu případu do Janova. „V pondělí 6. prosince v půl osmé ráno obdržela záchranná služba informaci o pacientovi v obci Janov na Bruntálsku, který byl postižen křečovým stavem a poruchou vědomí,“ sdělil k případu mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Na místo byla vyslána nejbližší posádka záchranářů z Města Albrechtic. Ti se snažili k pacientovi dostat co nejdříve, proto zvolili nejkratší cestu.

Rychlý průběh záchranné akce však zhatil kalamitní stav silnice. V úseku mezi Třemešnou a Jindřichovem ve Slezsku sanitu uvěznily neodklizené haldy sněhu. Posádce nepomohl ani fakt, že vozidlo Volkswagen má pohon na všechna čtyři kola, což mu umožňuje i jízdu ve velice složitém terénu. Protože k případu byla povolána také krnovská skupina rendez-vouz s lékařem, stačila je albrechtická posádka před složitým terénem varovat.

Vůz s lékařem byl nucen zvolit do Janova delší trasu, a dostal se tak k pacientovi až za dlouhých pětačtyřicet minut. „Stav čtyřicetiletého muže byl sice urgentní, ale prodleva v tomto případě neznamenala ohrožení jeho života. Lékař záchranné služby pacienta vyšetřil, podal potřebné léky a mohl jej ponechat v domácím ošetřování,“ doplnil Lukáš Humpl. Uvízlá sanita se dočkala svého vysvobození až za hodinu po svém uvíznutí. Poté se vrátila na základnu do Města Albrechtic.

MARKÉTA CHAROUSKOVÁ, RADEK VRÁBLÍK