„O nehodě na silnici I/ 57 mezi Krásnými Loučkami a Linhartovy bylo operační středisko hasičů informováno krátce po půl desáté ráno. Vyjely sem dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Krnov a Bruntál, rovněž jednotka dobrovolných hasičů Město Albrechtice," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Cisterna o objemu 30 metrů krychlových s horkým asfaltem (tahač DAF) ležela na boku v příkopu.

„Asfalt z ní naštěstí neunikal, ale z tahače DAF přes víčko palivové nádrže tekla nafta do příkopu. Hasiči ji zachytávali úkapovými korýtky a celou nádrž - zhruba 250 litrů motorové nafty – odčerpali. Pak pomáhali odborné firmě s přečerpáním asfaltu do náhradní cisterny, při němž unikal horký asfalt pouze škvírami mezi spoji a dal se poměrně snadno zachytávat kbelíky," popsal zásah Petr Kůdela.

Majitel tahače zajistil náhradní cisternu na přečerpání asfaltu a odbornou firmu, která asfalt odčerpala a vozidlo s asistencí hasičů vytáhla. Na místě nehody byl i pracovník životního prostředí, který zajistil firmu na odbagrování kontaminované zeminy. Z palivové nádrže uniklo do půdy asi 70 litrů nafty a zhruba 250 litrů bylo zachyceno a odčerpáno do nádob.

Hasiči také překládali na náhradní vozidlo palety s krmivem z nákladního Mercedesu. Zásah také komplikoval sloup vysokého napětí u nehody. Silnice byla po dobu vyprošťování a přečerpávání asi dvě hodiny neprůjezdná.

Gabriela Mathiasová