Informaci o úrazu turistky, která uklouzla na zledovatělém sněhu, obdrželi krajští operátoři záchranářů po půl čtvrté odpolede. Pomoci vyrazila horská služba a vrtulník letecké záchanné služby z Ostravy.

„V lokalitě Bílé Opavy musejí záchranáři vzhledem ke špatně přístupnému terénu obvykle zasahovat za použití lanové techniky a nejinak tomu bylo i v tomto případě. Ke třiapadesátileté pacientce byl palubním jeřábem z vrtulníku vysazen lékař, který spolu s horskými záchranáři provedl základní vyšetření a ošetření zraněné dolní končetiny,“ uvedl krajský mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Atrakce Jeseníků: výlet divokou přírodou v údolí Bílé Opavy kolem vodopádů, kaskád a vyvrácených stromů. 21.5.2022.
FOTO: Krásy Jeseníků: projít úchvatné údolí a vodopády Bílé Opavy chce kondici!

Vzhledem ke složitému terénu vyrazilo na místo pět horských záchranářů z Ovčárny, Karlovy Studánky a Červenohorského sedla. Transport zraněných osob z turistické cesty údolím Bílé Opavy je totiž vždy velmi náročný.

„Na místě jsme našli zraněnou ženu s manželem. Na zledovatělé cestě uklouzla a její pád skončil asi o dva metry níž ve svahu. Nohu měla bolestivě zlomenou v kotníku. Zafixovali jsme ji a podali tišící lék Penthrox, který zraněné ženě pomohl od bolesti,“ popsal zásah záchranář Jiří Hejtmánek z Horské služby Jeseníky.

I když je terén poměrně hodně zalesněný, vzhledem k tomu, že nefoukal vítr, domluvili se záchranáři s leteckou záchrannou službou na tom, že vrtulník zraněnou ženu bude transportovat několik set metrů v podvěsu na vhodné místo, kde by mohl přistát. To mu označili horští záchranáři pomocí dýmovnice.

Zásah záchranářů na videu zde:

Zdroj: Youtube

Po transportu několik set metrů na nosítkách a signalizaci místa vyzvednutí pomocí dýmovnice se ke zraněné ženě spustil lékař letecké záchranky z Ostravy a poskytl jí další ošetření.

„Pacientka byla zajištěna vakuovou dlahou a celotělovou matrací, poté z místa úrazu vyzvednuta ve vaku a přenesena na místo mezipřistání. Posádka jí dále podala nitrožilně potřebné léky a ženu šetrně transportovala do ostravské fakultní nemocnice, kde byla předána do péče oddělení urgentního příjmu,“ doplnil Lukáš Humpl.

Údolí Bílé Opavy je krásným a romantickým místem, nicméně v tomto období by se sem nezkušení turisté bez potřebné výbavy vůbec neměli vydávat. „Do údolí Bílé Opravy nyní turistům chodit nedoporučujeme. Cesty jsou zledovatělé a pohyb na nich bez nesmeků na nohách je nebezpečný,“ varoval náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller.