V Jeseníkách se lyžovalo o víkendu pouze ve Ski Karlov v Karlově pod Pradědem, na Kopřivné v Malé Morávce a na Ovčárně pod Pradědem. V naposledy zmíněném lyžařském areálu si přímo na svahu dojel v sobotu pro zranění devítiletý vyznavač sjezdového lyžování.

„K této události spojené s vážným úrazem chlapce došlo na sjezdovce A. Hoch se zranil, když v plné rychlosti narazil při dojezdu k vleku do konstrukce mostku přes potok," řekl Jaroslav Tejnský, jeden ze zasahujících členů Horské služby Jeseníky.

Malého lyžaře zachránila přílba

Následkem nehody ve skiareálu Ovčárna bylo vážné zranění v obličeji. „Malý lyžař měl naštěstí ochrannou přilbu, která pravděpodobně zabránila vážnějšímu poranění. Ihned jsme k němu vyslali naše záchranáře z nedaleké stanice, kteří na místě provedli základní ošetření," komentoval nehodu Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. Členové horské služby vzhledem k povaze zranění požádali o pomoc vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy.

S příletem byly problémy

Protože ale v oblasti Jeseníků panuje momentálně velmi nestálé a mlhavé počasí a vrtulníku by se nemuselo podařit přistát, horká služba povolala zároveň sanitku Rychlé lékařské pomoci. Během letu vrtulníku z Ostravy se ale podmínky zlepšily natolik, že chlapce mohli předat posádce leteckých záchranářů. A vrtulník jej mohl přepravit k dalšímu odbornému ošetření do nemocnice v Ostravě.

„Sníh, který byl v uplynulých dnech mokrý, vlivem ochlazení je dnes zmrzlý a místy zledovatělý. Proto je třeba rychlost a pohyb na lyžařských tratích přizpůsobit schopnostem, sněhovým a povětrnostním poměrům," varoval návštěvníky jesenických sjezdovek náčelník Klimeš.

Jak rozsáhlé je zranění

Jisté je, že se devítiletý lyžař zranil těžce. Při nárazu hlavou do mostku, i když s přílbou, si notně poranil zejména obličej. „Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byl pacient letecky přepraven na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě," sdělil k úrazu mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

„Zasahující lékař zjistil vícečetná poranění v obličejové části hlavy. Jejich charakter si vyžádal uvedení chlapce do umělého spánku a jeho připojení k přístrojem řízené plicní ventilaci," popsal rozsah zranění Humpl.

Do špitálu se podařilo chlapce přepravit včas díky sehrané spolupráci horské služby a záchranářů.

Nutno vyzdvihnout i pilota, který za špatného počasí přistál přímo na heliportu na Ovčárně. Určitě to nebylo snadné. Heliport je situován v nadmořské výšce 1 313 metrů nad mořem.