Bártova Superstrategie je nesmyslná. Vzpomeňme například na silnici první třídy číslo 11, je ve velmi špatném stavu, o dalších úsecích v bruntálském regionu nemluvě.

Rozhovor poskytl v den svých čtyřiapadesátých narozenin poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ladislav Velebný. V tomto volebním období je jediným poslancem z bruntálského regionu, do funkce kandidoval za Českou stranu sociálně demokratickou.

Jaká je vaše priorita při práci v českém parlamentu? Co prosazujete, o co usilujete?

Ministerstvo zemědělství, potažmo státní podnik Lesy ČR vypsaly tendry na péči o les a těžbu dřeva na základě takzvané Dřevěné knihy. Vypsali tendry, novodobé tendry, které umožní celé lesní hospodářství uchopit pouze šesti osmi velkým firmám, které budou vládnout a na ostatní se nedostane. Když je v dnešní době v Česku dřevo dražší než v zahraničí, něco není správně. Malé dřevozpracující firmy například z bruntálského okresu kvůli tomuto špatnému systému krachují, propouštějí zaměstnance. Dvacet procent obchodovatelných na burze je pro takové zpracovatele málo. Je to špatně nastavený systém.

Je o vás známo, že jste odpůrce vládní Superstrategie, ve které bývalý ministr dopravy Bárta promítnul představu o dalším vývoji dopravy v Česku do roku 2025?

Bártova Superstrategie je nesmyslná. Vzpomeňme například na silnici první třídy číslo 11, je ve velmi špatném stavu. S touto ani s dalšími stavbami v regionu a mimo něj se v dokumentu nepočítá, jakoby neexistovaly. Počítám, že brzy Bártova Superstrategie půjde do kytiček a začne se od začátku a nějak rozumněji a spravedlivěji. Některé kraje včetně Moravskoslezského pan ministr úplně obešel, přitom by měl vědět alespoň takové základy, jako co je to páteřní síť dopravy. Doprava je dalším velkým tématem, kterým se právě zabývám. Důležité je si tyto záležitosti ohlídat už při sestavování státního rozpočtu.

S čím se na vás obyvatelé regionu, vaši voliči obracejí?

Lidí chodí hodně, svěřují se, co je osobně v jejich životě trápí. Zajímají je bytové otázky, dnes tu právě byl jeden člověk, který přišel řešit plánovaná protipovodňová opatření na řece Opavě. Nelíbí se mu, že zátopové území namalují a vyznačí nějací úředníci, aniž by brali v úvahu, že mohou omezovat vlastnická práva těch, kteří na území žijí. Nemůžou postavit plot ani nic jiného. Zato mají povinnost sekat trávu a pokud to neudělají, jsou trestáni. Stát jim žádnou kompenzaci za omezení jejich lidských práv neposkytuje, a to si myslím, že je vážná věc a především chyba. Problém nastíním osobně na krajském zastupitelstvu i ministerstvu.

Jaké jsou priority z pozice vašich funkcí pro bruntálský region?

Mou snahou je získat co nejvíce dotačních titulů pro jednotlivé samosprávy. Poslední čtyři roky prokázaly, že za působení zástupců ČSSD ve vrcholných funkcí to jde. Tok peněz je určitě lepší, než byl v minulosti. Momentálně komunikuji s Moravskoslezským a Olomouckým krajem ohledně Valšovského žlebu a Rýmařova. Tento silniční úsek potřebuje jako spojnice obou krajů zvláštní zacházení. Na podzim jde tato záležitost do výzvy, je dobré, že se oba kraje spojily, vždyť silnice slouží obyvatelům obou. Samozřejmě mě trápí i stav lokálních komunikací jako třeba v okolí Jamartic na Rýmařovsku, Velká Štáhle, Karlovice a další pro motoristy nebezpečné úseky.

Jak jsou na tom podle vás v regionu zemědělci?

Myslím si, že se drží dost statečně na to, aby vydrželi a přežili. Jednoduché to nikdy v podhůří Jeseníků neměli, co si budeme namlouvat.

Hovořili jsme spolu o plánované rozhledně v Dolní Moravici, Nové Vsi. Záměr trvá?

Rozhledna by se mohla stát velkým lákadlem. Brzy bude hotov projekt a dělají se další kroky pro územní rozhodnutí o umístění stavby. Počítám, že by rozhledna měla stát reálně v příštím roce. Část nákladů přislíbil uhradit krajský úřad v rámci rozvoje území obcí pod Pradědem. Příští rok by si mohli zájemci vylézt na rozhlednu do pětadvacetimetrové výšky a kochat se pohledem po kraji. Už nyní je z vyhlídky krásný pohled, například do Velkého Kotle. Rozhledna umožní spatřit i Uhlířský vrch nad Bruntálem, část Olomoucka a dále. Vyzkoušel jsem to osobně z hasičské plošiny a byla to skutečná bomba.