„To je trochu víc informací, než potřebuju,“ zareagovala Uma Thurman v Pulp Fiction, když John Travolta utrousil slavnou hlášku: „Musím jít močit.“ Také pandemie přináší příběhy, které řeší odvěkou otázku: která informace je pro nás už trochu nadbytečná až nepotřebná?

Jan Gemela před lety vymyslel Muzeum vidlí. Letos nadchl sousedy v Lichnově pro hledání zbytků středověké hornické vesnice Havranov, která zanikla v 15. století.
Kůrovec na Bruntálsku odkryl tajemnou středověkou osadu Havranov

Při nástupu pandemie si státy po celém světě uvědomily svou závislost na čínských respirátorech. Také v Česku ochranné pomůcky zmizely z lékáren a nikdo netušil, na jak dlouho vystačí respirátory nemocnicím a domovům seniorů.

Opavská firma Motoscoot v březnu 2020 dovezla do Moravskoslezského kraje respirátory KN95. Aby se v počáteční fázi pandemie co nejrychleji dostaly k občanům, dovozce ani prodejce neztráceli čas českým překladem. Spolehli se na inteligenci uživatelů, kteří si dokážou respirátor nasadit podle obrázkového návodu.

Česká obchodní inspekce ČOI na rozdíl od nich považuje textový návod v češtině za zcela zásadní nepostradatelnou informaci. Dovozce i prodejce respirátorů ČOI potrestala mastnou pokutou.

Lichnovská kyselka má tvář babičky a dítěte. Lichnovský sochař Lubomír Otisk při práci myslel na svou babičku Františku.
OBRAZEM: Vyhlášenou kyselku z Bruntálska zničily povodně. Dnes má dvě tváře

Také ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že každý uživatel respirátoru si dokáže čínskou pomůcku správně nasadit podle obrázkového návodu. Ministerstvo rozeslalo českým seniorům miliony respirátorů v obalech s čínskými znaky, protože státní instituce ČOI nekontroluje.

Otázka zůstává. Bylo nutné v době pandemie vymáhat český návod přísnými pokutami, když respirátor dokáže ochránit zdraví a životy i bez něj?

Návštěvníci očkovacího centra v Břidličné dostávají na památku respirátor se jménem senátora Ladislava Václavce.Návštěvníci očkovacího centra v Břidličné dostávají na památku respirátor se jménem senátora Ladislava Václavce.Zdroj: ČT

Podívejme se na opačný extrém. Není na některých respirátorech „Trochu víc informací, než potřebuju“?

Návštěvníci očkovacího centra Břidličná fasují respirátory s logem Senátu ČR a se jménem senátora Ladislava Václavce. Potřebuje uživatel respirátoru vědět, že jeho ochranná pomůcka má něco společného se senátorem za ANO?

„Dostal jsem tyto roušky. Já s nimi nemohu stát na ulici nebo objíždět domovy důchodců. Takže jsem tyto roušky opatřil vlastním znakem a vydáváme je lidem při očkování,“ vysvětlil senátor Václavec v televizi, jak se jeho jméno ocitlo na respirátorech z Břidličné.

Nové očkovací centrum v průmyslovém areálu AL INVESTU Břidličná je ukázkou dobré spolupráce kraje, nemocnice a soukromého sektoru. Jako první se zde nechal naočkovat starosta Břidličné, který už má sedmdesátku za sebou.
V Břidličné otevřeli očkovací centrum. Registrovat se mohou i lidé z Olomoucka

Respirátory vyrobila česká firma Good Mask na tchajwanských linkách. Tchaj-wan daroval Česku výrobní linku na respirátory jako poděkování za návštěvu předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila.

Slušelo by senátorskému respirátoru z Břidličné víc jméno RNDr. Miloš Vystrčil (ODS) nebo MUDr. Ladislav Václavec (ANO)? Nebo že by se na respirátorech našlo volné místo pro jména obou senátorů?

Nestačil by očkovaným lidem apolitický respirátor bez informací o senátu? Nejdůležitější je přece informace o skutečném dárci, díky kterému máme dostatek respirátorů na rozdávání. Epidemie jednou skončí, ale česko-tchajwanské přátelství přetrvá.