Prezidentské volby letos provázela vysoká účast voličů a kultivovaná kampaň kandidátů. Zpočátku to znělo jako dobrá zpráva, že se kandidátům podařilo aktivizovat tolik občanů, co mají zájem vybírat svého prezidenta.

Kandidáti se v debatách snažili srozumitelně vysvětlovat své názory, postoje a vize. Spíš přemýšleli, čím se odlišit od svých soupeřů, než jak je prvoplánově pošpinit, pomluvit a kritizovat.

Tomáš Hradil (vlevo) a Ladislav Václavec.
Václavec: Když vyhraje Pavel, nebudou mít novináři o čem psát

Andrej Babiš se v prezidentské kampani držel stranou. Místo konfrontačních pouličních mítinků pořádal talk show, do televizních debat nechodil a v médiích se vyjadřoval až překvapivě diplomaticky. Přesto i od samotných politiků hnutí ANO, které Babiše nominovalo, zazněl názor, že prezident by měl společnost víc spojovat než nerozdělovat, takže z tohoto úhlu pohledu Babiš není pro Česko optimálním kandidátem. Má sice své kvality, ale hledání konsenzu, pozitivní emoce a sjednocování společnosti mezi ně bohužel nepatří. Všichni ještě máme v živé paměti, kolik práce měl antikonfliktní tým na náměstích, když Babiš v srpnu 2022 vyrazil na turné v obytňáku. Babiš si nikdy nebral servítky. Konflikty a urážky protivníků k jeho politickému stylu už tak nějak patří.

Exkluzivně v Deníku: co říkají osobnosti z Ostravy na 1. kolo volby prezidenta

Dohlasováno, podtrženo, sečteno. Dva miliony Čechů hlasovaly pro prezidenta Pavla a dva miliony pro prezidenta Babiše. V prvních minutách po sečtení hlasů předstoupil Babiš před novináře, aby svého rivala označil za komunistického rozvědčíka, který měl podobný výcvik jako agent KGB Putin, takže z jeho strany hrozí blíže nespecifikovaná "diverze". „Ten starý Andrej Babiš je pryč, ta jeho přívětivá tvář pro první kolo už je minulostí a teď tady máme opět toho prolhaného a ukňouraného Andreje Babiše,“ glosoval Babišův povolební projev Pavel.

Ach jo. Zdá se, že místo přemýšlení nad vizemi a koncepcemi protikandidátů budou miliony voličů před druhým kolem prezidentské volby zabředávat do nekonečných vášnivých debat, kdo z těch dvou byl horší komouš.