Ve sněmovně se chystá ukrutná bitva. Vláda hodlá útočit těžkými zbraněmi a opozice se bude bránit do posledního muže a ženy. Bude se spát v plné polní. Panty všech klapaček budou bolet.

Bojuje se o EET, elektronickou evidenci tržeb. A celý ten nemilosrdný zápas je k ničemu.

Podívejme se o pár let zpátky. Zavedení EET bylo zaklínadlem Andreje Babiše. Mělo zastavit podvody a naplnit státní pokladnu. Naopak opozice vcelku nevinné opatření prohlásila za fízlování a obtěžování podnikatelů. Miroslav Kalousek a Zbyněk Stanjura dokázali řečnit hodiny a hodiny, aby „pekelné“ EET zadrželi. Nakonec to dopadlo, jak muselo. Vláda zvítězila. Místo práce na podstatných věcech však krvácela ve sněmovně.

Kateřina Perknerová
Katolíci mají novou hlavu. Nudit se nebude

I tentokrát zvítězí vláda. Jenže teď, v době skutečné války na Ukrajině a superinflace a chudnutí doma, je její čas mnohem dražší.

Elektronická evidence tržeb je ovšem pro ODS a spol. symbolem. V oblasti mýtů představuje nesvobodu proti svobodě. Babiš si to vynutil, nyní je potřeba se pomstít. Jen ať si žvaní, odplata přijde. Bohužel takto jednoduché je myšlení našich politických předáků (z obou stran barikády). Nejde o věc samotnou, ale o symboly, shoda se hledá jen stěží.

Elektronické účtenky většina podnikatelů přijala a nijak je netrápily. Za covidu byl zákon pozastaven a také se nic zvláštního nedělo. Pošetilý Andrej Babiš vynaložil ohromnou energii na prosazení ne zcela podstatné věci. Kdyby vynaložil stejné úsilí na stavbu dálnic a rychlodrah, přispěl by k modernizaci země víc.

Martin Komárek
Zeměkoule stojí na hraně

Petr Fiala a Zbyněk Stanjura jsou pošetilejší. Boří něco, co téměř nikoho netrápí. Sněmovní bitva zaseje další nenávist a zapšklost mezi vládní a opoziční poslance. Lidé si budou ťukat na hlavu nad obstrukčními tanci.

Je pochopitelné, že vláda chce prosadit své hodnoty. Maření stavebního zákona či EET není však nic jiného než rituální pomsta v době, kdy by sněmovna a vláda měly vážně pracovat.