Akutní respirační infekce neboli onemocnění horních cest dýchacích se každoročně v tomto ročním období rychle šíří v celé populaci. Nejzávažnější z nich je pak chřipková epidemie, která zřejmě hrozí regionu právě v těchto dnech. Jaká je aktuální situace v okrese Bruntál, jsme se zeptali okresního epidemiologa Petra Kopřivíka.

Chřipka a takzvané nemoci z nachlazení v některých evropských zemích už dosáhly stavu epidemie. Hrozí v současnosti něco takového také obyvatelům okresu Bruntál?

Jedná se o obvyklý sezónní trend, který je pozorovatelný nejen v České republice, ale prakticky v celé Evropě. V řadě evropských zemí už počet případů hranice epidemie dosáhl. Také v našem okrese v posledních týdnech lze pozorovat rychlý nárůst počtu případů onemocnění horních cest dýchacích.
Za poslední dva týdny narostl počet pacientů téměř na dvojnásobek. Už padla hranice dvou tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel.Tato onemocnění v současnosti nejvíce postihují malé děti ve věku do pěti let, školní děti a mladé lidi do dvaceti čtyř let. Ještě závažnější je však nárůst počtu chřipkových onemocnění. V uplynulých třech týdnech u nás dokonce došlo k pětinásobnému vzestupu.

Do regionu tedy zřejmě dorazila chřipková epidemie. Jak je to s obávanou prasečí chřipkou? Hrozí při chřipkovém onemocnění nějaké závažné komplikace?

Lékaři již zjistili také u pacientů z Moravskoslezského kraje virus chřipky A i virus A(H1N1). Výskyt těchto onemocnění byl zachycen opakovaně, takže se dá očekávat další nárůst případů. Objevují se také komplikované případy chřipkových onemocnění, při nichž se pacient nevyhne hospitalizaci v nemocnici a napojení na umělou plicní ventilaci.

Jaká je vhodná prevence, aby se organismus dokázal chřipce a nachlazení ubránit?

Všeobecně u chřipky doporučujeme jako nejlepší prevenci v prvé řadě včasné očkování. Těsně před začátkem chřipkové epidemie se doporučuje rovněž zajistit přísun dostatečného množství vitamínů ve stravě.
Prevencí může být i vhodné oblečení, které zabrání prochladnutí. Lépe je vyhýbat se uzavřeným prostorám, kde je shromážděn větší počet lidí. Vhodné není ani časté přecházení z tepla do zimy a naopak.
A hlavně je potřeba v případě onemocnění zůstat doma, zalehnout a nesnažit se chodit za každou cenu do práce nakazit kolegy. Izolací v domácím prostředí jednak neohrozíme nákazou další lidi a také můžeme předejít vzniku komplikací, jakými jsou záněty průdušek nebo plic.
Léčba běžné chřipky není složitá. Léky na chřipku a vitamíny, případně přípravky na posílení imunity jsou volně k dostání v každé lékárně. Doporučuji během nemoci také pít dostatek tekutin.