„Projdeme se pamětí, naše staré kamarády, nehodíme do smetí,“ kázal několika generacím českých dětí Čertík Bertík v televizním pořadu Rozmarýnek.

Pouštěl nám černobílé pohádky, které působily archaicky už před padesáti lety. Děti vyrostly, ale touha pravidelně oživovat střípky historie v české populaci zakořenila.

Zdroj: Youtube

Někteří si při návratech do historie oblékají uniformy a rekonstruují dávné bitvy. Jiní udržují v provozuschopném stavu historické promítačky a oprašují kotouče s celuloidovými filmy. Pořádají jízdy parních lokomotiv nebo na burzách shání starožitnosti a vzácné pohlednice.

Podobnou roli jako Rozmarýnek má v současné společnosti jízda aut veteránů Trofeo Niké, která by klidně mohla převzít Bertíkův slogan „Projdeme se pamětí, naše staré kamarády, nehodíme do smetí“.

Minulý týden účastníci Trofeo Niké cestovali Osoblažskem i Jeseníky. Pro místní to byla příležitost zapojit se. Pochlubili se vlastními dobovými kostýmy a veterány všeho druhu od traktorů, přes kombajny a dětské kočárky až po nádražní ještěrku.

Nejstarší modely Trofeo Niké staré přes stop let připomínají spíš kočár nebo dostavník s loukoťovými koly, než současné auto. Kolekce čtyř desítek veteránů didakticky vysvětluje evoluci automobilismu. Můžeme názorně vidět jak se z hračky pro nejbohatší stal levný masově rozšířený dopravní prostředek. Nebo jak se vedle aut produkovaných v milionových sériích dařilo závodničkám, okázalému luxusu nebo umělcům automobilového designu. Zábavné, krásné i poučné. Díky!