Hospodárný, kvalitní a občanům blízký úřad se jmenuje projekt, na který město Krnov dostalo dotaci ve výši 3,4 milionu korun. Pořídilo se za to všechno možné: audit, workshopy i trénink komunikačních a manažerských dovedností úředníků. Výsledkem projektu bude řízení centrální recepce a hlavní pokladny na radnici s otevírací dobou pět dnů v týdnu, sjednocení úředních hodin, zlepšení informačního systému, zavedení centrální evidence zadávacích řízení a dotací i přestěhování nejnavštěvovanější kanceláře evidence obyvatel z druhého patra do přízemí.
Když už jsme v tom bohulibém zušlechťování městského úřadu a zlepšování komunikace s veřejností, já bych měl také jeden podnět. Je chvályhodné, že se na každém zasedání krnovského zastupitelstva kromě veřejnosti objevuje také stativ s digitální kamerou. Jen ať se voliči podívají, koho jsme si zvolili a jak se bije za naše zájmy. Mám trochu ujetý vkus, takže když v noci nemůžu usnout, k mým nejoblíbenějším televizním pořadům patří záznam poslaneckých interpelací v parlamentu. Nejen v parlamentu, ale také na zasedání krnovského zastupitelstva často zazní zaznamenáníhodný výrok, který by neměl uniknout pozornosti široké veřejnosti. Ne každý Krnovák má čas osobně chodit do Kostelce na zastupitelstva, ale naštěstí téměř každý má doma internet. Stává se, že některý zastupitel, občan nebo úředník plácne takovou pitomost, že si to musím doma přehrát ještě několikrát, než uvěřím vlastním uším.
Pořizovat záznam ze zasedání je výborný nápad, ale rezervy vidím v jeho zveřejňování. Problémy s financováním krnovské Charity jsou tak zásadní a významné téma, že kvůli nim přijel do Krnova sám předseda KDU–ČSL. V půlce února proběhla na zastupitelstvu dlouhá diskuse o Charitě, ve které zazněly všechny zásadní argumenty pro i proti snížení dotace. Řečníci v argumentačních soubojích podali výborné výkony, takže jsem chvílemi sám nevěděl, komu vlastně mám fandit. Ke slovu přišly dokonce i emoce, například když zastupitel a lékař Vítězslav Maláč líčil obětavou práci charitních pečovatelek u lůžek přestárlých spoluobčanů, nebo když ředitelka Charity Marie Pešková s obavami hodnotila nejisté vyhlídky svých zaměstnanců. Moc rád bych si to znovu přehrál na internetu a oživil si paměť. Bohužel záznam dodnes nebyl na internetu zveřejněn.
Proč se krnovští zastupitelé nemohou na internetu pochlubit svými názory třeba do 24 hodin poté, co je veřejně pronesli? Proč se k občanům ani po dvou týdnech nedostanou jejich argumenty, aby je potěšily, naštvaly či poučily? Zveřejnění záznamu by z technického hlediska měla být naprostá banalita. Takže pokud z těch milionů na občanům blízký úřad ještě pár korun zbylo, moc se přimlouvám, aby se investovaly do zrychlení práce odboru informatiky. Ať už je zveřejňování videozáznamů bržděno pomalým internetovým připojením, náročností technických procedur, nedostatkem úředníků nebo schvalovacími procesy, něco by se s tím mělo dělat. Na únorové zastupitelstvo trpělivě čekám třetí týden, a to už je fakt dlouho.