Uspořádal kdysi návštěvu svých pacientů a přátel do sauny v Karlově a ta se tak zalíbila, že to přispělo k postavení veřejné sauny v Bruntále. Shodou okolností ji tehdy prosadil i tehdejší ředitel technických služeb, jehož dnešní nástupcenám saunu zdražil.

Doktor Mikolášek se v Bruntále zasloužil i o rozvoj skupinového saunování dětí v mateřských školách a s výsledky blahodárného vlivu pak seznamoval saunology z celého světa na mezinárodních kongresech. Zprávy o sauně v Bruntále zaujaly také Fyziatrický výzkumný ústav pražského IKEMu a v Bruntále pak odborníci sledovali a měřili účinek horkého prostředí saunové lázně na činnost kardiovaskulárního systému.

Výsledky měření se staly podkladem základních prací o zkušenostech se saunováním u nás. Nadšení bruntálských saunofilů dokonce vedlo k založení prvního Klubu přátel sauny v republice, k vydávání Zpravodaje sauny a přispělo k výstavbě saun po celé republice. Bohužel jsem nezažil první legendární saunu, která stávala u dnešní Komerční banky, zato už řadu let navštěvuji její nástupkyni, saunu v parku.

A potkal jsem tam nespočet lidí a mnohé zažil. Třeba jak o Vánocích došel chlapík i s živým vánočním kaprem z obchodu, pustil jej do ochlazovacího bazénku a kapřík tam spolu s námi plaval. Pak si jej po vysaunování dotyčný muž vylovil a odkráčel k domovu.

Sauna je to místo, kde jsme si všichni rovni, kde se neposuzuje podle šatů, kde svorně sedí podnikatel vedle topiče, ředitel firmy vedle řidiče. Chodí zde lidé za skvělou saunou, ta bruntálská je jedinečná tím, že se zde topí dřevem. Ale chodí také mezi přátele a známé. Jsou zde dokonce lidé, kteří mají postavenou svou vlastní saunu doma. Ale tam je to nebaví, už si zvykli na tuhle partu, chybělo by jim popovídání si s řadou lidí, to vzájemné potkávání se.

Sauna pro Bruntál je totéž, co Národní divadlo pro Českou republiku. Je to instituce nejen zdraví, ale i ducha saunařů. Bohužel neúprosné ekonomické zákony přispěly k nynějším nemilým opatřením. Menší bazének až tak nevadí, ale ta cena. Ještě si pamatuji saunu za čtyři koruny.

Dnes vstupné zdražilo na sto korun a pohoda při saunování také vzala za své přísným dvouhodinovým limitem, za přesčas se bude doplácet. Ale snad naše řady příliš neprořídnou.