Bylo domluveno, že opilí řidiči za trest od ní žádné pivo nedostanou, ale policie ten den stejně žádného nechytila.

Když mi bylo asi dvanáct let, všiml jsem si, že v obchodech prodávají alkoholické a nealkoholické pivo ve stejných lahvích. Dostal jsem vtipný nápad že si v samoobsluze koupím nealkoholické pivo, sundám z něj nálepku „Pito", posadím se s ním ke kašně a nechám se napomínat kolemjdoucími.

Už jsem se těšil, jaké pohoršení vyvolá ve spořádaném Krnově chlapeček s lahváčem na veřejnosti, ale prodavačka mi Pito odmítla prodat. Prý je to nápoj jen pro dospělé. Dodnes jsem se s touto křivdou a nespravedlností nevyrovnal.

Proto vyzývám zástupkyni Českého svazu pivovarů a sladoven, aby vyrazila také na základní školy rozdávat střízlivým dětem za odměnu nealkoholické pivo. Nechci, aby chudáčkům bylo odepíráno právo seznámit se už v dětství s chutí piva a nesli si životem stejné trauma jako já.

Na svůj nápad s Pitem bez viněty si vzpomenu pokaždé, když nějaký opilý řidič použije výmluvu „objednal jsem si nealkoholické pivo a místo něj mi asi museli nalít alkoholické." Správní senát Krajského soudu v Plzni před pár dny v jednom takovém případu rozhodl, že pokud si řidič objedná pití, je jeho povinností přesvědčit se, zda se nejedná o alkoholický nápoj.

„Musí vynaložit alespoň minimální úsilí, aby si ověřil, zda nedostává alkoholický nápoj. Stačí se o tom přesvědčit při donášce dotazem u obsluhy a ne sedět jako pecka a vypít to," komentoval verdikt místopředseda plzeňského soudu Václav Roučka.

Kdyby mě ostravští dopraváci v Hrabůvce obdarovali pivem, které jsem si ani neobjednal, tak určitě nebudu sedět jako pecka a pro jistotu je požádám, ať ho přede mnou vypijí a pak si dýchnou do vlastních alkotestů.